Dünyanın İlk Borsası

699

Kütahya merkeze 57 kilometre uzaklıkta, Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti’nde bulunan dünyanın ilk borsasını bu yılın 4 ayında yaklaşık 4 bin kişi ziyaret etti.

Aizanoi Antik Kenti’ne geçen yıl 11 bin 77 yerli ve yabancı turist geldi. Geçen yılın ilk 4 ayında kenti 2 bin 873 kişi ziyaret etti.

“İkinci Efes” diye nitelendirilen Aizanoi’de dünyanın en sağlam kalabilmiş en eski Zeus Tapınağı, stadyum, tiyatro, hamam, sütunlu caddenin yanı sıra dünyanın ilk borsası ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Yılın 4 ayında yaklaşık 4 bin kişinin ziyaret ettiği borsa binası özellikle cumartesi ve pazar günleri gruplar halinde gelen turistlerden ilgi görüyor.

ANTİK KENT VE DÜNYANIN İLK BORSASI

Aizanoi’nin adı “Su Perisi Erato” ile efsanevi kral Arkas’ın birleşmesinden ortaya çıkan mitoloji kahramanı “Azan”dan geliyor.

Aizanoi, Frigya’ya bağlı Aizanitislerin ana yerleşim merkezlerinden biri olarak gösteriliyor. Kent alanının MÖ 3000 yıllarından itibaren kullanıldığı tahmin ediliyor.

13. yüzyılda Çavdar Tatarlarının üssü olduğu, sonraları Çavdarhisar ismini aldığı kaydedilen kentte Anadolu’nun en iyi korunmuş Zeus Tapınağı, 20 bin kişilik stadyum, 13 bin 500 kişilik açık hava tiyatrosu bulunuyor.

Antik kentin güneyinde yer alan bölümde, MS 2. yüzyılın ikinci yarısında yaptırılan ve gıda pazarı olarak kullanıldığı tahmin edilen yuvarlak yapı (macellum), dünyanın ilk borsası olarak biliniyor.

Roma İmparatoru Dioeletianus’un enflasyonla mücadele amacıyla hazırladığı mal satış bedellerinin taş bloklar üzerinde duyurulduğu borsa 1971’de yapılan kazılarla ortaya çıkarıldı.

Borsa yapısındaki kitabelerde, imparatorluk pazarlarında satılan tüm malların satış ücretleri yer alıyor. Buna göre, kuvvetli 1 köle 2 eşeğin ücretine, 1 at ise 3 köle ücretine eşitti.

Aizanoi’deki kazılar 1970’ten bu yana her yıl 6’şar haftalık dönemlerde Alman Arkeoloji Enstitüsünce sürdürülüyor.

29.04.2010 Milliyet