Tarihi Eserlerin Kaderi Bu Kurulda!

768

Ilısu Baraj suları altında kalacak Hasankeyf’te hangi tarihi eserlerin taşınacağını bilimsel kurul belirleyecek.

Batman Valisi Ahmet Turhan, Hasankeyf Bilimsel Çalışma Kurulu’nun antik kentte bulunan eserlerden aldıkları örnekleri inceleyerek eserlerin taşınıp taşınamayacağına karar vereceğini açıkladı.

Vali Turhan, Zeynelbey Türbesi, Artuklu Hamamı ve Büyüksaray’da bulunan eserlerde restorasyon çalışmalarının sürdüğünü ve eserlerin taşınıp taşınmayacağına, asıl taşınacağına yardımcı olmak üzere teknik çalışmalar yapması için bir Bilimsel Çalışma Kurulu oluşturulduğunu belirtti.

Kurulda uzman bilim adamlarının yer aldığını ifade eden Turhan, kurul tarafından başlatılan teknik çalışmaların devam ettiğini ve bazı eserlerden alınan numunelerin incelenmekte olduğunu ifade etti.

Turhan, Hasankeyf ilçesinin yeniden inşa edileceği alanın mevcut yerleşimin karşısında Raman Dağı eteklerindeki düzlük alan olarak belirlendiğini hatırlatarak, bu alanla ilgili gerekli altyapı araştırmalarının yapıldığını ve yerleşime uygun olduğunun tespit edildiğini, yeni alandaki konutların en geç 2 yıl içerisinde tamamlanmasının planlandığını anlattı.

YÜZDE 80’İ SU ALTINDA KALACAK

Hasankeyf Belediye Başkanı Abdulvahap Kusen de Hasankeyf’in yüzde 80’inden fazlasının sular altında kalacağını, su yüzeyinde kalan bölümün de zamanla suya gömülüp yok olacağını savundu.

Hasankeyf’in tarihi değeri, henüz arkeolojik çalışmalar tamamlanmadığı için belli değil. Asıl önemli tarih alt şehirde olduğu için neyi kaybedeceğimizi bilmiyoruz. Hasankeyf’in yüzde 80’inin su altında kalacağı belli de, altındaki eserlerin ne olduğunu henüz kazı çalışmaları bitmediği için bilmiyoruz.”

11 TARİHİ ESERİN BAKIMI YAPILIYOR

Hasankeyf Kazı Başkanı ve Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulsellam Uluçam da, 2010 yılını Hasankeyf için ”şanslı” bir yıl olduğunu vurguladı.

Hasankeyf’teki 11 eserin bakımının yapıldığını belirten Prof. Dr. Uluçam, şöyle dedi:

”Hasankeyf’teki 11 eserin korunması ve onarılmasına ilişkin proje ihalesi yapıldı. Geç kalınmış bir durum mevcuttu. Eserler neredeyse yıkılmak üzereydi. Zeynelbey Türbesi başta olmak üzere Hasankeyf’in belli başlı anıtlarından El Rızık Camisi’nin taş kapısı, Küçük Saray, Koç Camisi, Sultan Süleyman Külliyesi’nin bir bölümü, Artuklu Hamamı ve bunların eklentileri bu kapsamda ele alındı. Buradaki eserlerin sağlam bir şekilde ayakta kalmaları ve süreç uzarsa bu şekilde restorasyonlarını da gerçekleştirmiş olacağız. Bizim danışmanlık yaptığımız bir firma çalışmaları yürütüyor. Özellikle Zeynelbey Türbesi üzerinde çalışmalara ağırlık verildi.”

29.04.2010 İnternet Haber