Bursa’nın Tarihini Yaşayarak Öğrendiler

756

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesi, Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) tarafından kent müzelerinde düzenlenen kültürem miras eğitimine ev sahipliği yaptı.

Bu yıl 20. yılını kutlayan ÇEKÜL Vakfı’nın hazırladığı eğitim programı Bursa Kent Müzesi’nde iki gün boyunca gerçekleştirildi. 11 Eylül İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencilerinden oluşan 20 kişilik grup Bursa’nın tarihini yaşayarak öğrendi. Bursa’nın geçmişi ve kuruluş öyküsünün, arkeolojik varlıklarının ve bu şehirde yaşayan uygarlıklarla ilgili bilgilerin anlatıldığı program öğrencilere büyük keyif verdi. Bursa’ya özgü zenaatların ortaya çıkması ve ev içinde kullanılması da incelendi.

Beşerli gruplara ayrılan öğrenciler buğday öğüttü, temsili olarak hazırlanan arkeoloji sahasında toprağa gömülü parçaları buldu. Kent Müzesi’nde eğlenceli anlar yaşayan çocuklar, hayallerini anlatarak, müzede görmek istedikleri objeleri de tasarladı.

Bursa Kent Müzesi Koordinatörü Ahmet Ömer Erdönmez, “Kent Müzesi, müze olarak hizmet vermesinin yanı sıra eğitim kurumu hüviyetine de büründü. Artık müzeleri bir okul gibi düşünmek gerekiyor. Bu hedefle ÇEKÜL Vakfı ile birlikte öğrencilere yönelik bir eğitim faaliyetini gerçekleştirdik” dedi.

Öğrencilerin eğitimden çok memnun olduklarını söyleyen Erdönmez, “Eğitimden önce ve sonra öğrencilere anket yaptırdık. Bursa’yı tanıma ve kentliliği öğrenme noktasında çocuklarda yüzde 100 gelişme gözlemledik. Bu çalışmanın ilk kez Bursa Kent Müzesi’nde gerçekleştirilmesi Türkiye’ye örnek oldu” diye konuştu.

30.04.2010 Bursa Hakimiyet