Antakya’da Kanalizasyon Kazısında Helenistik Çağa Ait Tünel Bulundu

722

Antakya Belediyesi tarafından Bağrıyanık Mahallesi ve Saray Caddesi’nde başlatılan alt yapı çalışmalarında, Helenistik Çağa ait bir su kanalizasyon tüneli bulundu.

Edinilen bilgilere göre, geçtiğimiz hafta çalışmalarına başlanan Bağrıyanık Mahallesi ve Saray Caddesi, yağmur suyu ve içme suyu ve kanalizasyon döşeme inşaatının birinci kısmında Helenistik çağa ait bir tünel bulundu.

Bulunan kanalizasyon tünelinin, özel kesme taşlardan yapıldığı, yüksekliğinin 4 metre genişliğin ise 3,5 metre olduğu öğrenildi. Özel yapılmış tünelin Habib-i Neccar Dağı’ndan gelen suların Asi nehrine akmasını sağladığı belirtildi. Uzmanlar, önümüzdeki hafta içinde özel giysilerle kanalizasyonun içine gireceklerini ve son noktaya gitmek istediklerini belirterek, önlerine çıkacak görünümlerle tarihe bir ışık tutacaklarını söylediler.

Kanalizasyon tünelinde dünyanın ilk aydınlatılmış caddesi olan eski Antakya’da bulunan Kurtuluş ve Saray caddelerinin ortak noktasının yanı sıra cadde kalıntılarının bulunacağı tahmin ediliyor.

02.05.2010 Zaman