Vakıflar, Kıbrıs Kadar Kayıp Mülkü Geri Kazandı

897

Vakıflar Genel Müdürlüğü, kayıtlarda görünmeyen 27 bin taşınmazı tescilledi. Böylece yaklaşık 9 bin 251 kilometrekare taşınmazı geri kazanan Vakıflar’ın yıllık geliri de 10- 15 kat arttı.

Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt, Coğrafi Bilgi Sistemi ile Vakıflar’a ait arazilerin tamamının belirlendiğini belirterek, “Tapu sicil müdürlüklerinde tarama yaptırdık. Bunun sonucunda, alanı Kıbrıs Adası kadar (yaklaşık 9 bin 251 kilometrekare) 27 bin yeni taşınmaz elde ettik. Bu sayede taşınmazlardan gelir elde etmeye başladık” dedi. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün (VGM) her yıl gelirini 10-15 kat arttırdığını belirten Beyazıt, VGM’nin 41 bin 720 Osmanlı Vakfı’nın varlıklarını yönettiğini kaydetti. Beyazıt, “2003 yılında tescilli eserlerimizin sayısı 9 bin 483 adetti. Bugün ise 19 bin 650’ye çıktı. Bunlar kayıtlarımızda yoktu, yıllarca sahipsiz bırakılmıştı. O eserin içindeki bir halı o ilçeyi, köyü satın alır. O eserin bir kapısı, şamdanı, çinisi o ilçeyi satın alır. Bunların kayıtlarda olmaması yağmanın devam etmesi demekti. Bunlar yurtdışına kaçırılıyordu” diye konuştu. Beyazıt, yılda 10- 12 onarım yapabilen kurumun, 2003’ten bu yana Türkiye genelinde 3 bin 390 vakıf eserinin restorasyonunun tamamlandığını kaydetti. Beyazıt, Türkiye genelinde halen bin 800, İstanbul’da ise 140 şantiyede restorasyon çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

KAÇAK ESERE YAKIN TAKİP

Tarihi eser kaçakçılığı konusunda da sistemli bir takip çalışması yaptıklarını bildiren Beyazıt, şunları söyledi: “Kaçakçılıkla Mücadele Bürosu kurduk. Buraya dil bilen sanat tarihçileri görevlendirdik. Gece gündüz müzayedeleri takip ettik. Nerede ne varsa bize ait bir eşyayı bulduğu zaman, yarım saat, 1 saat içinde müdahale ediyoruz. Eserin bize ait olduğunu ispat ediyoruz. Böylece yüzlerce eseri geri getirdik.”

02.05.2010 Sabah