Tarihe Ayıp Etmişler

710

Alacahöyük’ü ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Yılmaz, sfenksli kapı önündeki asfalt ve bordür taşlarının yerine Hititler gibi bölgeye taş döşenebileceğini ifade ederek, “Tarihe ayıp etmişler” dedi.

Kültür ve Turizm Müsteşarı İsmet Yılmaz, beraberinde Vali Mustafa Toprak, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Özüdoğru ve Müze Müdürü Önder İpek ile birlikte Alacahöyük’ü gezdi.

Müzeye giriş yolu ve Sfenksli Kapı’ya doğru ilerleyen karo döşeme ve asfalt yolun tarihi bölgeye hiç yakışmadığını belirten İsmet Yılmaz, “Tarihe ayıp edilmiş” dedi.

Tarihi bölgeye uygun bir şekilde yolun taşla döşenebileceğini bunun hem göze hitap edeceğini hem de uyumu bozmayacağını anlatan Yılmaz, ören yerine girişteki beton dökülmüş alanların ve asfaltın kötü bir görünüme neden olduğunu vurguladı.

alacahoyuk2Yılmaz daha sonra beraberindekiler ile birlikte Anadolu’nun ilk barajı olan Alacahöyük Barajını da gezerek yetkililerden bölgenin tarihi konusunda bilgi aldı.

MÜZE MÜDÜRÜ İPEK’E TEŞEKKÜR

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Yılmaz, Vali Mustafa Toprak il birlikte Çorum Müzesi’ni ziyaret etti. Ziyaret sırasında girişte bulunan tarihi eserlerin üzerinde bulunan yazıları da inceleyen Yılmaz, eserler üzerinde yazılı olanların Türkçe karşılıklarının da yanlarında yer almasını beğendiğini kaydederek Müze Müdürü Önder İpek’e teşekkür etti. Müzede yaklaşık bir saat kalan Yılmaz, sergilenen eserler hakkında Önder İpek’ten bilgi aldı. Müzede uygulanmaya başlanan sesli sistemi de deneyen Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Yılmaz, Çorum Müzesi’nin Türkiye’nin en güzel müzeleri arasında yer aldığını ifade etti. Çorum Müzesi’nin yılın müzesi yarışmasına katıldığını ve kabul edildiğini de öğrenen İsmet Yılmaz, iyi bir derece elde edileceğine emin olduğunu kaydetti.

04.05.2010 Çorum Haber