Göbeklitepe Kazı Çalışmaları Başladı

935

Dünya’nın en eski yerleşim birimi olarak bilinen Şanlıurfa’daki Göbeklitepe’de, 15 yıldan bu yana aralıklarla sürdürülen kazı çalışmaları bahar dönemi ile devam ediyor.

Kazılarda, insanı temsil ettiği bilinen ve eğik duran ‘T’ biçimindeki 2 dikili taşın dikleştirilmesi amaçlanıyor. 11 bin 500 yıllık tarihi geçmişi olduğu bilinen Şanlıurfa’daki Göbeklitepe’de, kazı çalışmaları 31 Mayıs’a kadar devam edecek.

Bu sezona ait kazılarda, D yapısında, mekan içi tabanın tamamen gün yüzüne çıkartılması ve burada bulunan merkez dikilitaşlarının kaideleri içinde dikleştirilmesi amaçlanıyor. Bu dikilitaşların üzerinde el ve kol betimlemelerinin yanı sıra kemer ve hayvan postunu temsil eden kabartma motifleri de bulunuyor.

Dikilitaşların, kaideleri içinde dikleştirilmesi ise 2009 yılı kazı çalışmaları sırasında C yapısında başarı ile uygulanmıştı. Aynı yöntem D yapısındaki ana kaideler için de uygulanacak.

Bulguların, bilgileri kanıtladığını söyleyen Kazı Başkanı Klaus Sichimith, “T biçimindeki dikili taşların insanı temsil ettiğini, soyut bir şekilde temsil ettiğini biliyorduk. Fakat bu buluntularla biraz daha iyi kanıtlandı, çünkü ikisinin de üzerinde el ve kol motifleri, kemer motifi bulunmaktaydı. T Biçimindeki dikili taşları büyük boyutlu soyut insan olarak algılayabileceğimizin en güzel örnekleri olarak ortaya çıktı bunlarla.” dedi.

Dünyanın bilinen en eski, en büyük heykellerinin Göbeklitepe’de ortaya çıktığına vurgu yapan Sichimith, “Bahsettiğimiz bu dikili taşların boyları 5 metre 50 santim’e ulaşıyor. BU durumda dünyanın bilinen en eski, en büyük heykelleri olarak algılanabilir.” şeklinde konuştu.

Sichimith, geçen sezon bulunan el ve kol motiflerinin bulunduğu dikili taşların, orijinal pozisyonlarında olduklarını ama biraz eğik durduklarını ifade etti. Sichimith, iki büyük eserin yerlerinde dikleştirilmesinin planlandığını, ayrıca, bu kampanya sırasında mekanın tabanına ulaşılmasının amaçlandığını söyledi.

Göbeklitepe’deki kazıların uzun yıllar devam edeceğinin altını çizen Sichimith, kazıların devam etmesinin ziyaretçilerin gezisini engellemeyecek. 2010 yılı ilk dönemi çalışmaları sırasında bulunan hayvan kemikleri arasında tür tespit çalışmalarının da devam edeceği bildiriliyor.

Kazı çalışmalarına Bakanlık Temsilcisi olarak, Şanlıurfa Müzesi uzmanlarından arkeolog Nedim Dervişoğlu da katılıyor. Kazı çalışmalarında Türk, Alman, Rumen arkeolog ve arkeoloji öğrencileri, Almanya ve Belçika’dan paleozoolog, mimar ve taş ustaları katılıyor. Sayısı 20’yi bulan bilimsel ekibin yanı sıra, Örencik köyünden yaklaşık 30 kişilik bir grup kazı alanı işçisi olarak çalışmalarda yer alıyor. Kazı ekibi, Cuma hariç haftanın her günü 06-14 saatleri arasında kazı alanında bulunuyor. Bu arada, Göbeklitepe, dünyanın farklı yerlerinden gelen çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor.

05.04.2010 Beyaz Gazete