Arkeolojik Buluntular Üzerine İnşaat

1589

Sulukule’de TOKi’nin inşa edeceği temel atma törenine katılan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, basın mensuplarının yakında bulunmadığı bir anda, yanındakilere arkeolojik kazı alanını göstererek “İşte bize yapılan zulüm” diyordu. Demir’in bu sözlerini işitmemiz üzerine mikrofonumuzu kendisine yönelttik ve zulüm nitelendirmesiyle ne anlatmak istediğini sorduk, Başkan şu cevabı verdi:

“Burası elle kazı yapılacak yerler değil işte. Normal zemine ulaşılmış zaten. Normalde bunun altında bir şey bulunma olasılığı sıfır. Bizim şu anda burada (inşaat) yapmamız lazım.”

Başkanın alandan ayrılmasının ardından, bu konuşmanın geçtiği noktaya sadece birkaç metre mesafede, kalıp donatı demirlerinin arkasına gizlenmiş, ilk bakışta molozu andıran buluntular dikkatimizi çekti. Basın mensupları da Mustafa Demir’le birlikte kazı alanından ayrılmıştı. Yakından incelendiğimizde, demirler arkasına gizlenmiş bu buluntuların Osmanlı su künkleri olduğunu fark ettik. Uzmanlara göre bu, 18. yüzyılın ortalarına tarihleniyordu.

Yaklaşık bir metre derinlikte, tahrip edilmiş durumdaki künklerin alanı boydan boya kat ettiği ve kazı alanının dışında kalan, semtte Yeşil Çeşme olarak bilinen tarihi çeşmeye ulaştığı sanılıyor.

06.05.2010 Haber Vesaire