Belediye Kazdıkça Şehrin Göbeğinden Antik Kent Çıkıyor

853

Antalya Büyükşehir Belediyesince önceki yıl yapılan kazılar sırasında tesadüfen Attaleia Antik Kenti’ne ait nekropolün (antik mezarlık) bulunmasının ardından, yakın bir bölgede yapılan alt yapı çalışması sırasında da, antik bir yapıya rastlandı.

Antalya Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASAT) tarafından, alt yapı sisteminin yenilenmesi amacıyla Cebesoy Caddesi’nde yapılan kazı çalışması sırasında, antik bir yapı bulundu.

Antik yapının, Doğu Garajı Projesi için 2008 yılında yapılan kazılar sırasında tesadüfen ortaya çıkarılan Antik Attaleia Kenti’nin nekropolünün batı sınırındaki bir noktada yer alması nedeniyle, antik bir mezar olabileceği düşünülüyor.

Sütunlara sahip olması ve çevresinde kemikler bulunması da, yapının antik bir mezar olabileceği düşüncesini güçlendiriyor.

Konuyla ilgili bilgi veren Antalya Müze Müdürü Mustafa Demirel, nekropolde yürütülen çalışmaların devam ettiğini belirterek, nekropol bölgesinin, Doğu Garajı alanıyla sınırlı olmadığının düşünüldüğünü söyledi.

Demirel, ASAT çalışmaları sırasında bulunan yapının da, nekropolün bu alana doğru uzandığı gösterdiğini belirtti.

Antik yapının ortaya çıkarıldığı alanda 3 uzmanı görevlendirdiklerini ifade eden Demirel, “Alt yapı çalışmalarının da yavaşlamaması için bu uzmanlar 3 vardiya halinde görevlerini sürdürüyor. Yapıyla ilgili kesinleşmiş bir bilgi yok. Ancak bulunan yapının mezar olabileceği düşünülüyor” diye konuştu.

Doğu Garajı Projesi inşaat çalışmaları sırasında tesadüfen nekropolün ortaya çıkması üzerine, 2008 yılı mart ayından bu yana sürdürülen çalışmalarda yüzlerce antik mezar ortaya çıkarılmıştı.

Bulunan nekropolün, Antalya’nın bilinen tarihini, 100 yıl (2. yüzyıldan 3. yüzyıla) geriye çektiği belirtiliyor.

06.05.2010 Milliyet