Tarihi Hamamlar Kurtarılıyor

614

Ordu Kültür ve Turizm Müdürü Erkan Gülderen, şehir merkezine 5 kilometre mesafede bulunan, 16. yüzyılın sonlarında Osmanlılar tarafından yaptırılan iki tarihi hamamın kültür ve turizme kazandırılmak üzere çalışma başlatıldığını söyledi.

Yıllardır Fidanlık Müdürlüğü’ne ait tarlada kaderine terk edilmiş vaziyette bırakılan, Ordu çevresine 16. yüzyılın sonlarında başlayan göç sonucu civar köylere yerleşen Oymak boyları tarafından inşa edilen tarihi hamamların kurtarılması için düğmeye bastıklarını vurgulayan Erkan Gülderen, ilk etapta proje hazırlanacağını söyledi. Proje ihalesine önümüzdeki günlerde çıkılacağını kaydeden Gülderen, “Yapılacak ihalenin ardından projenin hazırlanmasının hemen ardından restorasyon çalışmaları başlayacak. Yapılacak çalışma ile iki tarihi hamam kültür ve turizm alanına kazandırılacak” dedi.

Bilindiği gibi iki tarihi hamam Ortaçağ’da Hristiyan Avrupa’nın yıkanmayı yasak saydığı, hiçbir evde ve sarayda banyo ve tuvaletin bulunmadığı dönemde Osmanlı İmparatorluğunun Trabzon Rum Devleti’ni kendi topraklarına katmasının ardından başlattığı nüfus hareketleri ve yerleşim düzeni sırasında inşa edilmişti. Selçuklu mimari izlerini taşıyan iki hamamın restore edilmesi yıllardır tartışılıyordu.

06.05.2010 Kent Haber