Antalya’ya “Gladyatör Okulu” Açılacak

1473

Antalya’nın Serik ilçesinde, Roma dönemindeki gladyatörlerin arenada gerçekleştirdiği dövüşlerin canlandırılacağı Aspendos Gladyatör Okulu açılacak.

Aspendos Antik Tiyatrosu yakınlarındaki alan üzerine kurulan ve mayıs ayı sonunda açılması planlanan Aspendos Gladyatör Okulu’nda eğitim alacak oyuncular, 300 metrelik alanda Roma döneminde gerçekleşen gladyatör dövüşlerini ve atlı araba yarışlarını canlandıracaklar.

El yapımı giysiler ve savaş aletlerinin kullanılacağı gösteriler için alanda Roma dönemi mimarisi örnek alınarak 800 kişilik izleme alanı oluşturulurken, alan içerisinde Roma pazarı da kurulacak.

Aspendos Gladyatör Okulu İşletme Müdürü Ali Akay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tesisin yapımının sürdüğünü ve Roma dönemindeki gladyatörlerin dövüşlerinin yapıldığı arenada olup bitenleri canlandırmayı amaçladıklarını kaydetti.

Gösterilerde yer alacak aletlerin ve giysilerin Roma dönemini yansıtacağını belirten Akay, gösterileri izlemek üzere gelen ziyaretçilere de, o dönemin atmosferini yaşatmak için, dönemin giysilerinin verileceğini belirtti.

Gladyatörlüğe en uygun adaylar pehlivanlar

Akay, gösterilerde yer alacak gladyatörlerin önümüzdeki günlerde atlarla birlikte eğitimlere başlayacağını ifade ederek, şunları söyledi:

“Tesiste 16 at bulunuyor. Şuana kadar, yaklaşık 300 bin TL harcandı. Gösterilerde yer alacak gladyatörler için de görüşmelerimiz sürüyor. Gladyatörlerin iri vücutlu olması gerekiyor. Biz de bu oyunlarda gladyatörleri en iyi canlandıracak kişilerin pehlivanlar olduğunu düşünüyoruz. Serik’teki pehlivanlarımızla görüşmeye başladık. Bu konuda görüşmeler henüz sürüyor.”

Çeşitli oyunların yer alacağı gösterilerde toplam 40 kişinin görev yapacağını aktaran Akay, “Burada yapacağımız gösterilerle bir anlamda gladyatörleri Anadolu’da tekrar canlandıracağız. Böyle bir yeri yapmakta tabi ki ticari amaçlarımız da var ancak en büyük etken tarihe olan sevgimiz ve ilgimiz” dedi.

08.05.2010 CNN TURK