Esenköy’de Küpler Boş Çıktı!

1827

Esenköy’de inşaat hafriyatı çalışmaları sırasında Bizans dönemine ait iki adet küp bulundu. Küplerde altın olduğunu sanan çok sayıdaki vatandaş inşaat alanına akın etti.

Esenköy merkezinde yapılan bir inşaatın kazı çalışması sırasında kepçe operatifi sert bir cisime çarptı. Çalışmayı bırakıp kepçeden inen operatif, bulduğu cismin etrafını elleri ile kazmaya başlayınca toprak altında büyük küpler buldu. İnşaat çalışması yapılan yerin sahipleri, küpleri kontrol edip içlerine bakarken biranda beldede altın dolu küp bulundu haberleri yayıldı.

İnşaat hafriyatı yapılan yeri dolduran çok sayıdaki vatandaşı, olay yerine gelen Esenköy jandarma ekipleri güçlükle durdurup, çıkan küplerin olduğu yeri kontrol altına aldı. Bir insanın rahatlıkla sığabileceği büyüklükteki küplerin etrafını çeviren vatandaşlar, meraklı gözler ile küplerin içlerinin kontrol edilmesini seyretti.

KÜPLERİN İÇİ BOŞ ÇIKTI!

Toprakları temizlenip içleri kontrol edilen ve içleri boş çıkan tarihi küplerin yaklaşık 200 yıllık olduğu sanılıyor. Bizans dönemine ait olduğu tesbit edilen küplerin içine şarap konularak saklandığı ve şarapların gemilerle İstanbul’a götürüldüğü tahmin ediliyor. Vatandaşlar buradan çıkan küplere şaşırmadıklarını belirterek, beldede eskiden Rumların yaşadığını bildiklerini ve toprak altından bu şekilde çok sayıda tarihi eserlerin çıkabileceğini söylediler.

Küplerin çıktığı inşaat alanında inceleme yapan Yalova İl Turizm Müdürlüğü ekipleri, Bursa Bölge Kültür Turizm Müdürlüğü’nden gelecek heyetin yapacağı incelemelerin ardından tarihi küplerin müzeye konularak sergileneceğini belirttiler.

10.05.2010 Yalova Haberci Gazetesi