2200 Yıllık Su Kemeri

1733

Hatay’da Antakya Belediyesi ekiplerinin kazı çalışması sırasında yaklaşık 2200 yıl öncesine ait olduğu belirlenen tarihi su kemeri bulundu.

Antakya Belediye Başkan Yardımcısı Faik Selçuk Kızılkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bağrıyanık Mahallesi ve Saray Caddesi’nde yağışlar dolayısıyla meydana gelen taşkınları önlemek amacı ile belediyenin yaptığı kazı çalışmaları sırasında tarihi su kemerinin ortaya çıktığını anımsattı.

Antakya Arkeoloji Müdürlüğü uzmanlarının incelemesi sonrasında kazı çalışmalarının durdurulduğunu ifade eden Kızılkaya, şöyle devam etti:

”Kurtuluş Caddesi’nde, Askeri Kışla’nın önünde, yaklaşık eksi 6 metre kotta bulunan, 4 metre yüksekliğinde, 3 metre eninde ve 430 metre uzunluğunda tarihi su kemeri bulundu. Antakya Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü de kazı çalışmalarını durdurdu. Anıtlar Yüksek Kurulunun raporunu bekliyoruz. Anıtlar Yüksek Kurulundan bir heyet dün incelemelerde bulundu. Heyetin incelemeleri sonucunda ilk intiba kemerin tahliye amaçlı yapıldığı ve taşkın için kullanıldığı yönünde.”

Kızılkaya, kurul kararı doğrultusunda çalışmaları sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

12.05.2010 Memleket Haber