600 Yıllık Hamamda Restorasyon Sürüyor

1221

Orhan Gazi’nin oğlu Süleyman Paşa tarafından 14. yüzyılda yaptırılan Süleyman Paşa Hamamı’nda restorasyon çalışmaları sürüyor. 600 yıllık mazisi ile Kocaeli’deki en eski Osmanlı dönemi hamamı olan tarihi yapıda “Soğukluk” kısmının hatları ortaya çıkarılıyor.

Büyükşehir Belediyesi Kocaeli’nin tarihi yapılarını tekrar gün ışığına çıkartmak amacı ile çalışmalarını sürdürüyor. Kocaeli Yukarıpazar Mahallesi’nde bulunan ve günümüze kadar ayakta kalabilen en eski hamamlardan Süleyman Paşa Hamamı da yenilenerek günümüze kazandırılıyor. Bir bölümü yakın sayılabilecek bir tarihte yıkılan hamama yaklaşık 600 yıl sonra restorasyon çalışması yapılması ise ayrı bir önem taşıyor.

Aslına uygun olarak yeniden hayata geçirilen Süleyman Paşa Hamamı restorasyonunda soğukluk kısmının hatları kazılarak ortaya çıkarılıyor. Yerinde olmayan soğukluk ortaya çıkarıldığında bu kısım yerinde cam imalatlı kafe yapılacak. Hamamın önünde yer alan tarihi değeri olmayan taş duvarın yüksekliği ise yeni yapılacak kafenin giriş kotuna düşürülüyor. Bu taş duvarın önüne ise betonarme istinat duvarı yapılarak zemin çivisi uygulaması ile hamamın oturduğu arazi güçlenmesi sağlanacak.

Restorasyon kapsamında Süleyman Paşa Hamamı’nda kullanılacak durumda olan ve özellik arz eden taş duvarlar, kemerler, kubbe, sarnıç duvarları gibi tüm yapı elemanları korunarak temizliği yapılacak. Eksik yapı elemanları ise orjinal tasarım ve malzemeleri eş değerleri ile tamamlanacak. Tarihi hamam tekrar hizmete girdikten sonra led aydınlatmaları ile ışıklandırılacak.

13.05.2010 Özgür Kocaeli