Balatlar Kilisesi’nde Kazı Başlıyor

900

Sinop’ta Bizanslılar tarafından M.S. 660 yılında yapılan Balatlar Kilisesi’nde temmuz başı itibariyle kazı çalışması başlatılıyor.

Türk arkeologların yapacağı kazıya Amerika’da California Üniversitesi’nden hamamlar üzerinde çalışan ünlü bir arkeolog da katılacak. 20 yılı kapsayacağı belirtilen uzun soluklu kazı çalışmasında, birçok tarihi buluntunun gün yüzüne çıkartılması hedefleniyor. 25 kişilik ekip tarafından gerçekleştirilecek kazı, Balatlar Kilisesi diye bilinen alanın, tarihi süreçte gerçekten kilise mi yoksa hamam ve çeşitli tesisleriyle büyük bir sosyal kompleks mi olduğunu ortaya çıkaracak.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Sanat Tarihi Bölümü’nde öğretim üyesi olan Doç. Dr. Gülgün Köroğlu’nun başkanlığında gerçekleştirilecek kazı çalışması öncesi Doç. Dr. Köroğlu ve ekibi kazı alanını inceledi. Beraberindeki Doğuş Üniversitesi Öğretim Üyesi Mimar Prof. Dr. İsmet Ağıryılmaz ile toplam 5 kişilik teknik ekip tarihi alanı gezdi. Ekibe, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun ve Sinop Arkeoloji Müzesi Arkeologu Fuat Dereli eşlik etti.

İl kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun, yaklaşık bin 400 yıllık tarihi mekanın tarihi süreçteki ne tür hizmet verdiğinin kazı sonucu ortaya çıkartılacağını belirterek, kazı çalışmalarda ortaya çıkartılacak buluntuların dünya tarihine ışık tutacağını söyledi.

14.05.2010 Beyaz Gazete