Efes Vakfı, Antik Kent İçin Çalışacak

940

Borusan Holding öncülüğünde kuruluş çalışmaları sürdürülen Efes Vakfı, Efes Antik Kenti’nin gelişimine ve uluslararası tanıtımına katkıda bulunmayı hedefliyor.Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, “Biz insanlık adına bu topraklarda çıkan her şeye sahip çıkıyoruz. Hiç ayrımcılık yapmıyoruz. Onlar adına bize emanet edilmiş her şeye gözümüz gibi bakıyoruz.” dedi

Efes Vakfı’nın tanıtımı için Antik Efes ören yerindeki Terasevlerinde bir tören düzenlendi. Efes Antik Şehri, 10 bin yıl öncesine uzanan benzersiz geçmişi ve coğrafi konumu ile sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en büyük kültürel ve tarihi varlıkları arasında yer alıdığı belirtiliyor. Yıllık 2 milyon ziyaretçi barajını zorlayan Efes Antik Kenti’nin popülaritesinin artmasında, Yamaç Evler gibi yeni kazı çalışmalarının yanı sıra, son dönemde yavaş da olsa artış gösteren tanıtım ivmesi de önemli bir role sahip bulunuyor. Borusan Holding öncülüğünde kuruluş çalışmaları devam eden Efes Vakfı ise, Efes Antik Kenti’ndeki kazılara ivme kazandırıp, uluslararası düzeyde tanıtımına destek vererek, Efes’i dünyanın lider turizm noktaları arasında ilk sıralara taşımayı hedefliyor.

Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Günay, Efes Vakfı yeni bir rüyayı gerçekleştirdiğini onlarla birlikte yola çıktıklarını söyledi. Günay “İnanıyoruz ki Avusturyalılarla ortak projelerimiz kazı çalışmalarımız yeni bir boyut kazanıyor. Bu arenada Lidyalılar, Likitya ve Karya ve Hitit uygurlığına kadar geri gidiyor. Biz insanlık adına bu topraklarda çıkan her şeye sahip çıkıyoruz. Hristiyanlık ve Musevilik diye ayırmıyoruz, onlar adına bize emanet edilmiş her şeye gözümüz gibi bakıyoruz. Hiç ayrımcılık yapmıyoruz. Bunları insanlığın ortak değeri, sahip çıkıyoruz. Bugünkü insanlarımıza için ışık tutacaktır. Geriye dönük tarihler gün yüzüne çıkartılacaktır. Avusturya ile birlikteliğimiz yeni kurulmuş bir vakıfla sürüyor. İnanıyorum ki güzel işleri imza atacağız.” şeklinde konuştu.

Efes antik kentinden çok etkilendiğini belirten Avusturya Cumhuriyeti Federal Bilim ve Araştırma Bakanı Dr. Beatrix Karl ise, bu işe inandıkları için destek olduklarını söyledi. Konuk bakan Karl, “Burada bizim tarihimiz korunuyor. Kazı çalışmalarını destekliyoruz. Tarihi bir gün yaşıyoruz. Çalışmalarımızın dışarıda görülmesi gerekiyor. Avusturya’da da bu çalışmaların görülmesi ve fark edilmesi gerekiyor. Efes en büyük tarih kaynağı. Binlerce yıl öncesini anlatıyor” dedi. Efes Antik Kenti tarihinden gençlerin ders alacağını dile ketiren Karl, burada yapılana çalışmaların gelecekte genç araştırmacıların önünü açacağını vurguladı.

Bugün Türkiye nin en önemli kültür miraslarından birisi olan Efes antik kentini gelecek kuşaklara taşımak için buraya geldiklerini belirten Efes Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık, antik kentin sadece Türkiye’nin değil dünyanın en büyük kültürel ve tarihsel varlıkları arasında yer aldığını söyledi. Misyonlarının antik kentin geliştirilerek korunması için fon yaratmak ve tüm dünyaya tanıtım konusunda faaliyet göstermek olarak tanımlayan Kocabıyık, “Birincisi Efes’i çağdaş ve modern uygulamaların sunulduğu bir vitrin haline getirmek istiyoruz. Bu çalışmalar sadece antek kentle sınırlı kalmayacak; aynı zamanda yöredeki Osmanlı ve diğer medeniyetlerden kalan eserleri kapasayak. Ayrıca özel bir Efes arşivi ile digital bir kütüphane kuracağız” dedi. Efes’in dünyanın lider noktalarından birisi olmaya taşıdıklarını ifade eden Kocabıyık, “Hedefimiz burayı ziyaretçinin memnun ayrılması ve burayı tanıtıp tavsiye ederek bizim elçimiz olmasıdır. Son olarakta efes için kürüsel bir tanıtım fonu oluşturacağız. Bunun için sempozyum, konser ve sergi gibi fonksiyonel yöntemlerin yanı sıra digital olanakları ön planda tutan eylem planımız var” şeklinde konuştu. Kocabıyık, kendilerini destek verenlere de teşekkür ederek, Türk ve Avusturya hükümetlerin yanı sıra tarihi mirasın gün ışığında çıkartılmasınde Avusturya Arkeoloji Müzesi Enstitüsü Sabine Ladstatter’e teşekkür etti.

15.05.2010 Beyaz Gazete