Roma Dönemi Şaheseri Side Anıtsal Çeşme’de Restorasyon 15 Haziran’da Bitiyor

926

Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı Side Antik Kent’te bulunan Nymphaeum Çeşmesi’nde yapılan restorasyon çalışması kapsamında 8 Roma dönemi sütunu aslına uygun şekilde dikildi. Dünyaca ünlü turizm beldesi Side’de M.S. 2. yüzyıl ortalarından kalma Roma eseri Anıtsal Çeşme’de ilkbahar dönemi restorasyon ve onarım çalışmalarının 15 Haziran’da sona ereceği belirtildi.

Nymhaeum Çeşmesi’nde ‘Tarih Gün Işığına Çıkıyor Projesi’ çerçevesinde restorasyon ve onarım çalışmalarını sürdüren İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi arkeoloğu Altan Algül, tarihi çeşmedeki çalışmaların Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü kontrolünde Barut Turizm Ticaret ve Anonim Şirketi sponsorluğunda kaydetti.

Side Anıtsal Çeşme’de restorasyon ve onarım çalışmalarının 8 yıl önce başladığını belirten Altan Algül, Nymphaeum’un Anadolu toprakları ve Pamfilya bölgesinde bulunan en büyük çeşmesi olduğunu ifade etti. Altan Algün, Anıtsal Çeşme’de restorasyon ve onarım çalışmalarının bir 10 yıl daha sürebileceğini belirtti.

Tarihi çeşmenin enine uzunluğunun 52, boyuna uzunluğunun 20 metre olduğunu aktaran Algül, geçen süre ise günümüze boy uzunluğunun 12 metresinin ayakta kalabildiğini söyledi. Algül, Side’dekine benzer bir eserin İtalya Roma’da Septemius Severus zamanında kalma çeşmenin olduğunu belirtti. Algül, “Tarihi çeşmede güz dönemi restorasyon çalışmalarımız bir hafta içinde sona erecek.

Restorasyon ve onarımını yaptığımız eser Roma döneminin Anadolu topraklarındaki en görkemli yapıtı Side Nymphaeum Çeşmesi. Hedefimiz bu tarihi yapıyı aslına uygun bir şekilde onararak tıpkı Sagalassos Antik Kent’te bulunan Antoninler Çeşmesi gibi dünya kültür mirasına kazandırmak. Geçen yıl yaptığımız restorasyon çalışmalarında 8 Roma dönemi sütununu ayağa kaldırmayı başardık. 15 Haziran dönemine kadar 12 sutunu ayağa kaldırmayı hedefiliyoruz. Restorasyon çalışmasını çeşmenin doğu cephesine kaydırdık. Sütunların dikilmesiyle birlikte Roma döneminin görkemli yapıtı kendisini yavaş yavaş göstermeye başladı. Görkemli yapıt halk arasında 9 Çeşme olarak biliniyor. Dünyanın hiç bir ülkesinde böylesine mimari zenginliği olan estetiği uyum içinde olan tarihi Çeşme yok. Bu tarihi eser ayağa kaldırıldığında, ülkemizin arkeoloji alanındaki çalışmaları dünyada prestij kazandıracaktır.” diye konuştu.

Onarım çalışmalarını Side Müze Müdürlüğü kontrolünde 7 kişilik ekiple yaptıklarını anlatan Algül, çeşmeler arasında bulunan 4 sütununda güz dönemi çalışmalarında dikerek sağ bölümdeki çalışmaları tamamladıklarını ifade etti. Algül, Roma dönemi şaheseri olan tarihi Çeşme alanında M.S. 2. yüzyıldan günümüze kadar 3 bin kırılmış ve birbirinden ayrılmış tarihi eser parçasının bulunduğunu belirtti.

Side Antik Kent’te ilk kazı ve onarım çalışmaları 1947 yılında dönemin İstanbul Üniversitesi Ord. Prof. Dr. Arif Müfid Mansel tarafından yapıldı. Mansel, kazı çalışmalarını 1965 yılından itibaren Perge Antik Kent’e kaydırınca başta Nymphaeum Çeşmesi olmak üzere tarihi şehirde kazı çalışmalarını öğrencisi Prof. Dr. Jale İnan sürdürdü.

Kazı, restorasyon ve konservasyon çalışmalarını 1983 yılına kadar sürdüren İnan, ardından bayrağı Kültür ve Turizm Bakanlığı restorasyon ve konservasyon uzmanı Dr. Ülkü İzmirligil, devraldı. Side’de kazı çalışmalarını 26 yıl sürdüren İzmirligil, 2009 yılından itibaren çalışmalarını Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Hüseyin Alanyalıya devretti. Tarihi şehirde 2009 yılından itibaren başta Side Antik Tiyatro ve ticari agora da kazı çalışmaları Anadolu Üniversitesi tarafından yapılıyor.

12.05.2010 haberler.com