Kazı İle Tarih Yolculuğu

801

Aksaray Müzesi’ni ziyaret eden ilköğretim öğrencilerine ”deneysel kazı çukurunda” kazı yaptırarak arkeoloji konusunda bilgi veriliyor.

Müze Müdür Vekili Fahri Ayçin, Müzeler Haftası kapsamında düzenlenen etkinlikler kapsamında, müze ve ören yerlerinin ücretsiz olduğunu hatırlattı. Ayçin, müzeye özellikle ilköğretim öğrencilerinden yoğun ilgi beklediklerini, bunun için de öğrencilere yönelik program hazırladıklarını anlattı.

İlköğretim öğrencilerinin arkeologlar eşliğinde müzeyi gezdiklerini ifade eden Ayçin, ”Öğrencilere müzemizin etnografik, arkeolojik ve mumyalar bölümünü gezdirerek, eserler hakkında bilgi veriyoruz. Daha sonra da müze bahçesindeki küp ve diğer eserleri tanıtıyoruz” dedi.

Deneysel arkeoloji sayesinde öğrencilerin tarihte yolculuk yaptığını dile getiren Fahri Ayçin, ”Hazırladığımız etkinlikle ilköğretim öğrencileri deneysel arkeolojiyle tarihe yolculuk yapıyor. Müzeyi gezen öğrencilere, deneysel arkeoloji çukurunda arkeolog gibi kazı yaptırarak mesleği sevdiriyoruz. Kazılarda kullanılan aletleri tanıtırken, çıkan buluntuların nasıl değerlendirildiğini, ne anlam ifade ettiğini ve bunların tarihi birer eser olduğunu anlatıyoruz. Burada müzeyi ve eserleri tanıtırken öğrencilerde tarih bilinci ve eserlere sahip çıkma duygusunu oluşturuyoruz” diye konuştu.

Ayçin, öğrencilere ayrıca sinevizyon gösterisi izlettirdiklerini, Aksaray’ın tarihi öneminin anlatıldığını, bölgede 10 bin yıl önce insanların ilk kez yerleşik hayata geçişinin, yaşam şekillerinin gösterildiğini söyledi.

Son olarak öğrencilerin, müzede yaşadıklarını anlatan resimler yaptığını belirten Ayçin, ”Bu yıl Müzeler Haftası dolayısıyla müzemizi ilk olarak Hacı Cumali Uğur İlköğretim Okulu ziyaret etti. 50 ilköğretim öğrencimize müzeyi gezdirerek arkeoloji kazısı yaptırdık. Önümüzdeki günlerde diğer okullardan da yüzlerce öğrencinin müzeye gelerek etkinliklere katılmalarını bekliyoruz” dedi.

18.05.2010 Haber Aksaray