Atina’nın Akropolü İzmir’e Taşınıyor

912

Konak Belediyesi, karşı kıyıdaki dünyaca ünlü müzenin bir benzerini Altınpark kazı alanının üzerine kuracak. İzmir, turizmde marka olacak bir yer kazanacak.

Konak Belediyesi, İzmir’in en eski semtlerinden Altınpark’ta, Atina’nın ünlü Akropolü’nü andıran düzenleme yapmaya hazırlanıyor. ‘Arkeopark Projesi’yle, buradaki kazılarla günışığına çıkarılan kalıntıların üzerine Atina’da geçen yıl açılan ve bir yıl içerisinde milyonlarca turisti çeken Akropol Müzesi’nin benzeri inşa edilecek.

Kazı alanının üzerine kurulacak müzenin tabanının bazı bölümleri cam olacak, kalıntılar üzerinde yürünecek. Bir kapısında Homeros’un heykeli, diğerinde Doğu Roma Kapısı bulunacak. İzmir Arkeoloji Müzesi’ndeki, buradan çıkarılmış eserler de sergilenecek. Dünyaca ünlü sanatçıların konser vereceği bin kişilik dinleti bölümü de olacak.

Tarihle sanat buluşacak

Atina’da incelemelerde bulunan Belediye Başkanı Hakan Tartan, Akropol’ü bir yılda 2 milyon kişinin gezdiğini, Yunanistan’ın 30 milyon Euro’nun üzerinde gelir elde ettiğini söyledi. Tartan, şöyle konuştu: “Biz Altınpark’a küçük bir benzerini yapacağız. Bir milyon dolara mal olacak. Ayrıca sadece bir müze ve tarihi alan olmayacak. Aynı zamanda sanatsal etkinliklere yer vereceğiz. Tarihi ve sanatı buluşturacağız. Yakınındaki Musevi kültürünün en önemli izlerinden olan Kortejo Evleri’ni de restore ederek turizmin hizmetine sunacağız.”

22.05.2010 Milliyet