Senato Sarayı İçin Çalıştayda Buluştular

881

İznik`te 325 yılında 1. Konsil`in toplandığı Senato Sarayı`nın yer tespiti için düzenlenen çalıştayda Senato Sarayı`nın İnciraltı Mevkii`nde olmadığı belirtildi. Senato Sarayı`nın, Bağ-Kur konutlarının arkasında olduğu düşünülüyor.

Sarayı`nın yer tespiti için bir çalıştay düzenlendi. Çalıştaya Vali Şahabettin Harput, Vatikan Büyükelçisi Prof. Dr. Kenan Gürsoy ile çok sayıda yerli ve yabancı bilim adamı katıldı. Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Vatikan Büyükelçisi Prof. Dr. Kenan Gürsoy, dinler arası etik açısından İznik Konsil Senato Sarayı`nın lokalizasyonunun saptanmasına yönelik çalışmaların önemine değindi. Son 15 yıldır medeniyetler arasında diyaloğun gelişmesi için çok sayıda çalışmanın yapıldığını belirten Büyükelçi Gürsoy, Türkiye`nin bu konuda dünyada önemli bir yer teşkil ettiğine dikkat çekti. Büyükelçi Gürsoy, ‘Türkiye medeniyetler arasındaki diyalogda bir bilinç oluşturmaktadır. Ancak son yıllarda kullanılan ‘dinler arası diyalog` yerine ‘dinler arası etik` ifadesini kullanmalıyız. Çünkü bu ifade nedeniyle pek çok problemle karşılaşıyoruz. ‘Dinler arası diyalog` denince bazılarının aklına, ‘ortak bir din mi oluşturuluyor`sorusu geliyor. Böyle bir şey olması söz konusu değil. Esas amaç, dinlerin birbirlerini anlaması, tanıması ve itibar etmesidir` diye konuştu.

BİLİNENLER YANLIŞ…

Çalıştayda daha sonra söz alan İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Bizans Sanatı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ara Altun, ilçede yerel halkın Senato Sarayı`nın yeri ile ilgili iddialarının doğru olmadığını söyledi.

Yerel halka göre Senato Sarayı`nın İznik Gölü kıyısında bulunan İnciraltı Mevkii`nde bulunduğunu anlatan Prof. Dr. Ara Altun, yapılan araştırmalara göre bunun doğru olmadığını anlattı. Prof. Altun, “Çünkü 325 yılındaki İznik Konsil`ine 328`i piskopos olmak üzere yaklaşık 500 kişinin katıldığı düşünülüyor. Üniversite olarak 2005 yılının Ağustos ayında İznik ile ilgili bir rapor hazırladık. Konsil`in toplandığı yer, sarayın salonu olarak geçiyor. Yarım daire şeklinde bir salonda oturan 500 kişinin bulunduğu mekan büyük bir yer olmalı. Saray ve psikoposluk yerlerini bir merkez olarak ele alırsak, büyük bir yerleşim alanı ortaya çıkıyor. Bu büyüklükteki Senato Sarayı`nın, ilçe merkezinin doğusunda, şimdiki Bağ-Kur konutları`nın arkasındaki bölgede olması ihtimali güçleniyor` dedi.

23.05.2010 Olay Gazetesi