Tarihi Su Kemeri Titiz Bir Çalışmayla Gün Yüzüne Çıkarılıyor

1349

Antakya Belediyesi ekiplerinin kazıları sırasında MS 1 yüzyıldan kalma su kemerinin bulanması üzerine durdurulan altyapı çalışmalarının Hatay Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü’nün denetiminde yeniden başladığı, çalışmaların sürekli olarak müze görevlilerince denetlendiği bildirildi.

Hatay Arkeoloji Müzesi Müdürü Nalan Yastı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bağrıyanık Mahallesi Kışlasaray Caddesi’nde, Antakya Belediyesi tarafından yağmur suyu taşkınlarını önlemek için yürütülen çalışma kapsamındaki kazı sırasında tarihi su kemerinin ortaya çıktığını hatırlatarak, bu nedenle kazı çalışmalarının durdurulduğunu anımsattı. Durumun Adana Yüksek Anıtlar Kurulu’na bildirildiğini belirten Yastı, ”’MS 1. yüzyıldan kalma, yaklaşık eksi 6 metre kotta bulunan, 4 metre yüksekliğinde, 3 metre eninde ve 430 metre uzunluğunda tarihi su kemeri halen sağlamlığını koruyor. Kemer, Adana Yüksek Anıtlar Kurulu tarafından yapılan incelemenin ardından da kültür varlığı statüsünde değerlendirilerek tescil edildi” dedi.

Yastı, su kemerinin tarihi eser olduğunun belirlenmesi sonrası durumun Antakya Belediyesine de bildirildiğini belirterek, kazı çalışmalarının kamu yararına olduğu gerekçesiyle tamamlanması için gerekli kolaylığı sağlayacaklarını kaydetti. Çalışmaların kendi kontrollerinde yeniden başladığını analatan Yastı, şunları söyledi:”Tescillenen tarihi eserin zarar görmemesi için görevlilerimiz çalışmaların tüm aşamalarını denetliyor. Ayrıca, Antakya farklı uygarlıklara ev sahipliği yapan bir kent olduğu için kazı çalışmaları sırasında yeni tarihi kalıntılarla da karşılaşabiliriz. Bu nedenle denetimlerimiz proje tamamlanıncaya kadar sürecek.”

Antakya Belediye Başkan Yardımcısı Faik Selçuk Kızılkaya da, 430 metre uzunluğundaki su kemerinin ilk günkü gibi sağlam kaldığını, tarihi eserden aslına zarar verilmeden yararlanılacağını söyledi.Kemerin yapılma amacının tahliye ve taşkını önlemek olduğunu anlatan Kızılkaya, şöyle devam etti:’Su kemerine zarar vermeden çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Antakya Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) ile Sivil Savunma ekipleriyle su kemeri içinde oksijenli tüplerle kapsamlı incelemelerde bulunacağız. Projeye uyum sağlarsa tarihi kemerden yararlanacağız.”

19.05.2010 Hatay Gündem