Deniz 10 Metre Çekildi, Tarihi Eserler Açıkta Kaldı

1489

Anamur’da deniz yaklaşık 10 metre çekildi. Anamur Ören Antik Kentinde kıyı derinliği bir ile 3 metre arasında değişiyor. Geçtiğimiz yıl kıyıda sadece 50 santimlik yüzeysel bir derinlik gözlemlenirken bu yıl bu yükseklik 3 metreye çıktı. Denizin geçen yıla göre kıyıdan çekilme mesafesi ise 10 metreye çıktı. Antik kenti gezçeye giden vatandaşlar, kıyıdaki bu değişimi görünce hayretler içerisinde kaldılar. Dana önce böyle bir değişikliği hiç görmediklerini söyleyen vatandaşlar, 4 yıl önce Afrikada yaşanan tsunami olayında bile Anamurda böyle bir değişikliği görmediklerini söylediler. Denizin bu şekilde çekilmesinin rüzgarın yön değiştirmesinden kaynaklandığını da dile getirenler mevcut.

Ören İskelesi çöktü.

Denizin bu şekilde çekilmesi nedeni ile altındaki kum zeminin kayması donucu tarihi 2 bin 500 yıllık tarihi Ören iskelesi de çörkü. Yıllardır Denize karşı duran ve Arap Korsanlarına bile meydan okuyan İskele, denizin çekilmesi ile bu hale geldi. Müzeler Haftasının hemen akabinde dikkati çeken bu manzara sadece İskelede değil, Ören Antik Kenti’nin temelini oluşturan toprak zeminin göçmesi ile de kendini gösteriyor. Yıkılan toprağın denize karışmasının ardından meydana çıkan sütunlar, sahipsiz kalınca tarihi eser kaçakçılarına da davetiye çıkarıyor.

Sütunu çalmaya çalışmışlar

Toprakta yarı saplanmış durumda bulunan ve üzerinde roma yazısı bulunan taştan bir sütunun etrafı kazılmış durumda. Muhtemel yazıdan dolayı birilerinin dikkatini çeken sütun şimdi kurtarılmayı bekliyor.

Denizin çekilmesi ile meydana gelen kum tepeciği bir tarafa, Ören Antik Kentinin Temeli de açıkta kaldı. Dev kayaların sular altında kalan kısmı şimdi gün ışığına çıkarak Ören Antik Kentinin muhtemel göçüklere karşı da korunması gerektiğini ortaya koyuyor.

Elimiz kolumuz bağlı

Anamur Müze Müdürü Ramazan Peker, Ören Anamuryum Antik Kentinin içinde bulunduğu bu durum hakkında kendilerinin elinden bir şey gelmediğini söyledi. Antik Kent için anıtlar yüksek Kurulundan izin alınması gerektiğini ve böyle bir izin çıksa bile gerekli çalışmayı yapacak bütçelerinin bulunmadığını kaydeden Peker, “Buradaki tarihi sütunların kurtarılması veya korunması için geniş kapsamlı bir kazı çalışması yapılması gerekir. Bunun için Bir üniversitenin arkeolog bölümünün talepte bulunarak bakanlar kurulundan izin alması şart. Bütün bunlar Müze Müdürlüğünün dışında olman şeylerdir. Ancak biz Anıtlar Yüksek Kuruluna yazılı talepte bulunduk ama şu ana kadar bir sonuç alamadık.” dedi.

24.05.2010 Anamur Ekspres