Jandarmaya Tarihi Eser Satmaya Çalışan 2 Kişi Tutuklandı

906

Antalya’nın Elmalı ilçesinde alıcı gibi davranan jandarmaya çok sayıda tarihi eseri satmaya kalkışan 2 kardeş, tutuklandı.

Alınan bilgiye göre, Antalya Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ile Elmalı Jandarma Komutanlığı ekipleri yaklaşık bir aylık fiziki takip sonucu ilçede iki kardeşin ellerindeki tarihi eserleri satmak için müşteri aradıklarını belirledi.

M.D. ve N.D. kardeşlerle alıcı gibi irtibata geçen ekipler, 150 bin dolar değer biçilen tarihi eserler için pazarlıkla 60 bin TL’ye anlaştı. Zanlıların parayı hemen istemesi üzerine jandarma, Elmalı’da bir banka şubesiyle ortak hareket ederek, zanlıların hesabına 60 bin TL havale yapılmış gibi gösterdi.

Banka hesaplarında parayı gören zanlılar, tarihi eserleri alıcı gibi davranan jandarma ekiplerine teslim etmek isterken gözaltına alındı. Zanlı iki kardeş, sorgularının ardından çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Operasyonda, Roma dönemine ait 371 sikke, 68 bronz ok ucu, 28 bronz yüzük, bir bronz el figürü, 3 bronz kandil, 2 toprak testi, 4 cam bilezik, 2 gümüş yüzük, bir bronz obje, 7 bronz haç, bir bronz cımbız, bir bronz küpe ele geçirildi.

24.05.2010 Zaman