32.Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu Başladı

1035

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü faaliyetlerinden olan Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu’nun 32.si bugün başladı. 28 Mayıs’a dek sürecek olan sempozyum İstanbul/Harbiye, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştiriliyor.

Sempozyum süresince ülkemizde 2009 yılında Bakanlık izni ile gerçekleştirilen arkeolojik kazılar, yüzey araştırmaları ve bu çalışmalarda ele geçen buluntular üzerindeki arkeometrik çalışmalar ile müzelerimizde yapılan bilimsel çalışmalara ilişkin bildiriler sunulacak. Sempozyumda, hafta boyunca dört salonda kazılara ait 190, yüzey araştırmalarına ait 95, arkeometrik çalışmalara ait 46 ve müze araştırmalarına ait 30 olmak üzere, toplam 361 bildiri yer alacak. 1979 yılından beri kesintisiz her yıl yinelenen bu sempozyum, konusunda Türkiye’de gerçekleştirilen en önemli bilimsel faaliyettir. Bakanlıkca her yıl, bir önceki yılın sempozyumunda sunulan bildiriler yayımlanmaktadır.

Yarın saat gerçekleşecek olan kazı sonuçları toplantısının ikinci gününde; 2009 Yılı Erzurum Kale, İstanbul, Küçükyalı’da Orta Bizans Dönemi Arkeolojik Kazı ve ArkeoPark Projesi, Milas TKİ, Eskişehir-Han İlçesi, Çemialo Sırtı, Sumaki Höyük, İstanbul Küçükçekmece Göl Havzası, Gökçeada Uğurlu-Zeytinlik, Sabuniye Höyüğü, Taşlı Geçit Höyük, Yassıhöyük, Kırşehir Kalehöyük, Büklükale, Tatarlı Höyük, Tekirdağ-Karaevlialtı Antik Heraion Teikhos, Pompeiopolis (Paflagonya) Kazı Sonuçları ve Kelainai/Apameia Kibotos Çalışmaları üzerine sunumlar da yapılacak.

25.05.2010 Cumhuriyet