Antik Kutsal Havuzun Durumu İçler Acısı

724

Muğla’nın Yatağan İlçesi, Turgut Beldesi’ndeki Lagina Antik Kenti girişindeki Helenistik döneme ait 2500 yıllık kutsal havuz ilgisizlik ve bakımsızlık nedeniyle çöplüğe döndü.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2009 yılı ağustos ayında, Yatağan’ın Turgut Beldesi’ndeki Lagina Antik Kenti’nde kazı çalışmalarını durdurdu. Kazı çalışmaların durmasıyla birlikte Karyalılar’a ait Stratonikeia Antik Kenti’nin resmi dinsel alanı olan ve tanrıça Hekate’nin bugün bilinen en önemli tapınağının olduğu, Lagina Antik Kenti adeta kaderine terkedildi. Bir bekçinin görev yaptığı antik kentteki ilgisizlikten en büyük zararı ise mitolojiye göre, her yıl, yeraltı dünyasının anahtarını elinde tuttuğuna inanılan Hekate’nin tapınağının anahtarının bir alayla yürüyerek Stratonikeia Antik Kenti’ne götürülüp, getirilme festivalinin yapıldığı ‘Kutsal Havuz’ gördü. Tabanında 3- 4 santim kum üzerine yerleştirilmiş küçük taşlar, kenarlarında ise düzensiz kesilmiş taşlardan örülü duvar bulunan 2 bin 500 yıllık tarihi havuzun içi bakımsızlık nedeniyle yosun ve çeşitli bitkiler ile piknikçilerin attığı çöplerle doldu. Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği antik kentteki havuzun hali yürekleri burktu.

Lagina Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Tırpan, kazı çalışmalarının durdurulmasının yargıya taşındığını hatırlatarak, “Yargıtay, Bakanlar Kurulu kararının yürütmesine durdurma ve iptal kararı verdi. Ancak, antik kentte kazı çalışmalarının yeniden başlaması için yeni bir Bakanlar Kurulu kararı bekliyoruz. Olumlu bir karar çıkarsa, antik kente tekrar sahip çıkarız. Maalesef şu an antik kent ile ilgilenemiyoruz” dedi.

Turgut Belediye Başkanı MHP’li Salih Özen de, “Güzelim antik kentimize yazık oluyor. Antik havuzun başında mangal yakıp, piknik yapanları anlamıyorum. Bu yetmiyormuş gibi, bir de çöplerini havuza atıyorlar” diyerek tepkisini dile getirdi.

26.05.2010 Milliyet