Amos Antik Kentinde Çevre Temizliği Başladı

1050

Alternatif turizm destinasyonları oluşturmak amacıyla kültür turizminin önemli bir cazibe merkezi olan Amos Antik Kentinde Çevre temizliği çalışma izni alındı. İmzalanan üçlü protokolün ardından Marmaris Müze Uzmanları ve işçiler temizlik çalışmalarına başladı.

Marmaris ilçesi, Turunç Beldesi, Kumlubük Mevkiinde Rodos karşı yakasının önemli kentlerinden biri olan Amos Antik Kenti, bir tepe üstünde yer alan tiyatro, tapınak ve bazı heykel kaidelerden oluşuyor. Marmaris Ticaret Odası yetkililer yaptıkları açıklamada “Antik Kent arkeolojik önemi nedeni ile sürekli bir tahribata maruz kalmakta ve yaz aylarında kent yoğun ziyaretçi akınına uğramaktadır. Marmaris kültür turizmine kazandırılan İyilik Kayalığı ve Nimara Mağarası örneğinde olduğu gibi Amos Antik Kentinin de Marmaris ve ülkemiz kültür ve doğa turizmine kazandırılabilmesi amaçlanmaktadır. Sloganımız “Yeniden Keşfetmek”tir. Muğla Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kuruluna sunulan çevre düzenlemesi projesi, Kurul uzmanları tarafından yerinde incelenmiş ve gündeme alınmıştır” denildi.

Amos Antik Kentindeki çalışmaları yakından izlemek isteyen Marmaris Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyeleri, Amos’u ziyaret ederek, çalışmalar ve işçiler ile uzmanların ihtiyaçları hakkında bilgi aldı.

28.05.2010 Beyaz Gazete