Dere Islahında Tarihi Mezar Bulundu

919

Nevşehir’in Kaymaklı beldesinde, dere ıslah çalışmaları sırasında tarihi mezarlar ortaya çıkarıldı.

Edinilen bilgilere göre, Nevşehir’in en fazla turist çeken merkezlerinden biri olan merkez ilçeye bağlı Kaymaklı beldesindeki Bekirağa Mahallesi’nde sürekli meydana gelen selin önünü kesebilmek amacıyla DSİ Kayseri 12. Bölge Müdürlüğü tarafından dere ıslah çalışmaları başlatıldı.

İşi üstlenen müteahhit Şakir Derer ve ekibi, Kaymaklı beldesinin Bekirağa Mahallesi Özlüce köy yolu üzerinde bulunan derede ıslah çalışmaları yaptığı bir sırada, iş makinesi bir mezara ait kemik parçasını ortaya çıkarınca çalışmalar durduruldu.

Bu gelişmelerin ardından tesadüfi olarak bu alanda gezmekte olan Kaymaklılı esnaf Murat Çopur’un ayağı bir kemik parçasına takıldı. Çopur kemiği almaya çalışırken bronz bilezik, saç iğneleri ve gümüş yüzüklerle birlikte bir avuç dolusu cam boncuk buldu.

Bulduğu eserleri Nevşehir Müzesi’ne götürerek yetkililere teslim eden Murat Çopur, “Dere ıslah çalışmalarının yapıldığı yer evime yakındı. Evime gittiğim sırada bu alandan geçmek zorunda kaldım. Birden ayağıma bir kemik parçası takıldı, kemiğe bakmak için eğildiğimde kemiğin hemen yanında gümüş yüzük, saç iğnesi ve çok sayıda cam boncuk bulunca hemen Nevşehir Müze Müdürlüğü yetkililerine teslim ettim” dedi.

İnceleme yapan Nevşehir Müze Müdürü Arkeolog Ertuğrul Murat Gülyaz, dere ıslahının yapıldığı alandaki tarihi mezarların içerisinde bulunan eserlerin M.S. 5. ve 6. yüzyıla ait olduğunu belirledi.

M.S. 5. ve 6. yüzyıl Bizans dönemine tarihlenen mezar alanlarında ortaya çıkan değerli eşyalara ulaşılması, genellikle Roma döneminde ölen insanların değerli eşyalarının mezarda yanı başına konulması uygulamasının Bizans döneminde de bir gelenek veya adet olarak devam ettiğini göstermesi açısından önemli bir bilgi olarak değerlendiriyor.

Ortaya çıkan mezar kalıntılarının Kaymaklı yer altı kentinde yaşamlarını sürdüren insanlara ait olabileceği tahmin edilirken, Nevşehir Müze Müdürlüğü ekipleri tarafından önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek çalışmalarla o dönemde bölgede yaşayan insanların sosyal, ekonomik ve kültürel değerleri ile de ilgili önemli bilgilere ulaşılması bekleniyor.

28.05.2010 İnternet Haber