Esrarengiz İskeletler

979

Battalgazi ilçesinde restorasyon çalışmaları devam eden tarihi Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı’ın çevre düzenlemesi sırasında toprak seviyesini düşürmek ve temizleme çalışması yapılmak istenirken ortaya, insan kafatasları ve kemikler çıktı. Olay yerinde Cumhuriyet Savcısı da inceleme yaparken, kemiklerin 200-250 yıllık olduğunun tahmin edildiği, ancak detaylı incelemenin Pazartesi gününden itibaren yapılacağı öğrenildi.

Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı’nda bir yandan restorasyon, bir yandan da çevre düzenleme çalışmaları sürdürülüyor. Kervansaray yerleşiminin arka tarafı olarak da tanımlanan batı kısmı ile arkasındaki ev arazında zemin temizleme çalışmasında, tümü bir yığın halinde olarak 4 insan kafatası ile kemikleri bulundu. Haberdar edilen polis, kemiklerin bulunduğu yeri emniyet şeridi ile koruma altına alırken, Cumhuriyet Savcısı’nın da olay yerine geldiği, inceleme yaptığı bildirildi.

Pazartesi gününden itibaren kemiklerin bulunduğu yer ve çevresinde daha detaylı bir araştırma yapılacağı, elde edilen materyalin laboratuvar incelemesinin yanı sıra arkeolojik değerlendirmelerle konunun aydınlatılmasına çalışılacağı öğrenildi.

30.05.2010 Malatya Haber