Zengibar Kalesi Kapısı Rölöve ve Restarosyan Projesi

1062

Malatya’nın Darende ilçesinde, “Zengibar Kalesi Kapısı Rölöve ve Restarosyan Projesi” ihalesi 7 Haziran’da yapılacak.

Zengibar Kale kapısı rölöve ve restorasyon projesini yaptırmak üzere kaymakamlık tarafından ilçeye davet edilen İstanbul Teknik Üniversitesi mimarlık Fakültesinden Prof. Dr. Kemal Kutgün Eyüpgiller başkanlığındaki 6 kişilik teknik ekip tarafından ücretsiz hazırlatılan proje, Sivas Anıtlar Kurulu’na sunuldu. Kurul tarafından onaylanan “Zengibar Kalesi Kapısı Rölöve ve Restarosyan Projesi” için ayrılan ödenek, Kayseri Rölöve ve Anıtlar Kurulu’na gönderildi. Söz konusu Zengibar Kale Kapısı’nın Rölöve ve Restorosyan projesi 7 Haziran 2010 tarihinde ihale edilecek.

Kaymakam Murat Uzunparmak konu ilgili olarak, “Zengibar Kalesi kapısının onarımı ihale sonucuna göre hemen başlayacak. Bu yıl içerisinde tamamlanarak, geçmişten geleceğe bir köprü misali tarihi seyrine devam edecektir. Zengibar kalesi kapısının onarımında, proje aşamasından tamamlanmasına kadar, emeği geçenlere, katkıda bulunanlara, sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ediyor, onarılacak olan eserin ilçemiz ve ülkemiz turizmine hayırlı olmasını diliyorum”dedi.

Prof. Dr. Kemal Kutgün Eyüpgiller başkanlığındaki teknik heyet tarafından ücretsiz olarak hazırlanan proje, Darende kent dokusunun veya arkeolojik kalıntılarının yakından incelenmesi, belgelenmesi, mimarlık tarihi açısından değerlendirilip kale kapısının iç ve dış mimarisine, özgün dekorasyonuna ve taşıyıcı sistemi ile yapı malzemelerine uygun olarak hazırlandı.

03.06.2010 Malatya Güncel