Kümbetlerin Gizemi Çözülüyor

1006

Cimcime Hatun Türbesi’nin hemen altında ortaya çıkarılan mezarlık ve gizli oda, ilk kez görüntülendi. Rölöve çalışmaları sırasında rastlanan gizli odadaki mezar ve kemik kalıntıları ile ilgili olarak arkeolojik inceleme yapılması kararlaştırılırken, söz konusu çalışmalara en kısa zamanda başlanacağı bildirildi.

KÜMBETLERİN ORİJİNALLİĞİ

Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan Cimcime Hatun Türbesi’nin alt katında dün rastlanan mezarlık ve mumya odası, tekrar kapatıldı. Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’ndan çıkacak inceleme kararıyla yeniden açılacak olan gizli bölme, ilk kez Güneş Haber Ajansı tarafından görüntülenirken, gizli odada, iki ayrı mezar ve mezarların içerisinde de kemik kalıntılarına rastlandı.

Erzurum Müze Müdürü Mustafa Erkmen, İlhanlı dönemine ait olan Cimcime Hatun Türbesi’nin, altında rastlanan gizli bölme ve mezarlıkların yapısıyla farklı bir durum arz ettiğini belirterek, “Türbe İlhanlılara ait, fakat bulunan mezarların orijinal olmadığı ilk bakışta anlaşılabiliyor. Yani mezarlar büyük bir ihtimalle İlhanlı dönemine ait değil.” diye konuştu. Gizli bölmede bulunan iki mezar ve bu mezarlardaki kemik kalıntılarının ise, 150 ile 200 yıllık olabileceğine dikkati çeken Erkmen, bu bilgilerin, gerekli incelemeler yapıldıktan sonra netlik kazanacağını ifade etti.

BULUNTULARLA İLGİLİ OLARAK ÇALIŞMA YAPILACAK

Cimcime Hatun Türbesi’nin altında bulunan ve iki mezarla kemik kalıntılarının bulunduğu gizli bölmenin, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan çıkacak kararla yeniden açılacağını kaydeden Müze Müdürü Erkmen, “Buradaki kemikler üzerinde elbette birtakım incelemeler yapılacak. Kemiklerin insana ait olması halinde, bir araya toplanarak yeniden gömülmesi planlanıyor. Ancak kemikler insana ait değilse, imha edeceğiz.” diye konuştu. Burada yapılacak olan arkeolojik inceleme için öncelikle ödenek ayrılması gerektiğini vurgulayan Erkmen, gerekli yazışmalar ve kurul kararı da çıktıktan sonra çalışmalara hemen başlanacağını söyledi. Erkmen, “Cimcime Hatun Türbesi ile ilgili olarak yapılması planlanan birtakım çalışmalarımız zaten olacaktı. Böyle bir durum da hasıl olunca, yeni bir plan ve program hazırlanması zaruri hale geldi. Muhtemelen önümüzdeki iki ay içerisinde burayla ilgili olarak harekete geçeceğiz.” dedi.

04.06.2010 Erzurum