Anıtsal Çeşme Restorasyonunda Kayboldu Sanılan 40 Parça Roma Taşı Bulundu

964

Side Antik Kent, Anıtsal Çeşme’de kaybolduğu sanılan 40 parça Roma dönemi taşı bulundu. Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı Side Antik Kent’te bulunan Nymphaeum Çeşmesi (Anıtsal Çeşme)’nde yapılan restorasyon çalışması kapsamında 8 Roma dönemi sütunu aslına uygun şekilde dikildi. Dünyaca ünlü turizm beldesi Side’de MS 2. yüzyıl ortalarından kalma Roma eseri Anıtsal Çeşme’de ilkbahar dönemi restorasyon ve onarım çalışmalarının 20 Haziran’da sona ereceği belirtildi.

Nymhaeum Çeşmesi’nde “Tarih Gün Işığına Çıkıyor Projesi” çerçevesinde restorasyon ve onarım çalışmalarını sürdüren İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi arkeoloğu Altan Algül, tarihi çeşmedeki çalışmaların Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü kontrolünde Barut Turizm Ticaret ve Anonim Şirketi sponsorluğunda kaydetti.

Side Anıtsal Çeşme’de restorasyon ve onarım çalışmalarının 8 yıl önce başladığını belirten Altan Algül, Nymphaeum’un Anadolu toprakları ve Pamfilya bölgesinde bulunan en büyük çeşmesi olduğunu ifade etti. Altan Algün, Anıtsal Çeşme’de restorasyon ve onarım çalışmalarının bir 10 yıl daha sürebileceğini belirtti.

Algün, “Anıtsal çeşmede tarih yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başladı. Daha önce kaybolduğu sanılan 40 parça taş bulundu. Önümüzdeki günlerde vinçle bulunan taşları terine yerleştireceğiz. Side Antik Kent’te bulunan Nyhhaeum Çeşmesi hâli hazırda Anadolu’da ayakta kalan en muhteşem Roma eseri. Sutun arkasında duvarları bağlayan ve kayıp zannettiğimiz 40 eseri bulunca çocuklar gibi sevindik. Parçaları yerleştirince Anıtsal Çeşme’nin görkemi daha net gün yüzüne çıkacak. Bu yılın en sevindirici ve güzel restorasyonu 40 parçanın bulunması oldu. ” diye konuştu.

Tarihi çeşmenin enine uzunluğunun 52, boyuna uzunluğunun 20 metre olduğunu aktaran Algül, geçen süre ise günümüze boy uzunluğunun 12 metresinin ayakta kalabildiğini söyledi. Algül, Side’dekine benzer bir eserin İtalya Roma’da Septemius Severus zamanında kalma çeşmenin olduğunu belirtti.

05.06.2010 Star Gündem