Hoşap Kalesi Heybeti İle Büyülüyor

937

Van’ın Gürpınar ilçesinin Güzelsu köyünde bulunan Hoşap Kalesi’nin restorasyon çalışmaları sürüyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca iki ay önce restorasyon çalışmaları başlatılan tarihi Hoşap Kalesi’nde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Aralık ayına kadar süre olmasına rağmen, restorasyon çalışmalarının 20 Haziran’da bitirilmesi için çabaladıklarını ifade eden yüklenici firma yetkilisi Adnan Vural, iki ay önce başlayan çalışmaların 30 personel ile devam ettiğini söyledi.

Vural, bir kartal yuvasını andıran Hoşap Kalesi’nin, onarımdan sonra yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun şekilde ziyaret edilmesini beklediklerini belirtti.

Restorasyon çalışmalarının bitim tarihinin Aralık 2010 olduğunu söyleyen yüklenici firma olan Zeydanlı Group Şantiye Şefi Adnan Vural, “Hoşap Kalesi’nde sürdürdüğümüz restorasyon çalışmaları belli bölümlerde devam ediyor.

Normal olarak Aralık 2010 tarihine kadar vaktimiz var. Ama turizm sezonunu da dikkate alan Van Valimiz Sayın Münir Karaloğlu, bu çalışmaların daha erken bitirilmesini istedi. Biz de yüklenici firma olarak kendisine 20 Haziran’da bu çalışmaları bitireceğimize dair söz verdik.

Şimdi harıl harıl çalışarak sözümüzü yerine getirmek istiyoruz. Şu an il dışında bulunan Zeydanlı Group Yönetim Kurulu Başkanımız Cahit Zeydanlı, restorasyonun 20 Haziran’da tamamlanması için sürekli denetimlerde bulunuyor. Bizler de bir yandan işlerin daha hızlı yapılması için uğraşırken, öte yandan kalenin restorasyonunda orijinalliğe büyük önem veriyoruz. Kalenin aslını bozmadan, orijinalliği koruyarak bu işi tamamlamaya gayret ediyoruz” dedi.

Restorasyon çalışmalarının ileriki dönemlerde bölüm bölüm yapılacağını düşündüklerini belirten Şantiye Şefi Adnan Vural, “Çünkü yüklenici firma olarak biz şu an kalenin ancak onda birlik bölümünü restore ediyoruz. Kalenin acil onarılması gereken bölümler var, en azından o bölümlerin de kısa zaman içinde ihaleye çıkması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

KALESİ GÜZELSU’YA BÜYÜK FAYDA SAĞLAR

Onarım çalışmalarından sonra Hoşap Kalesi’nin Güzelsu’ya büyük fayda sağlayacağını söyleyen Güzelsu Köyü Muhtarı Sadrettin Çekici ise kalenin onarımının bitirilmesi ve turizme açılması ile birlikte Güzelsu’ya önemli katkıları olacağına inandıklarını belirtti.

Muhtar Çekici, Güzelsu’nun yakın bir zaman dilimi içinde ilçe olmasını beklediklerini ifade ederek, “Bildiğiniz üzere Güzelsu şuan köy olarak geçiyor. Merkezin 4 bin nüfusu bulunuyor. Bağlı köylerle birlikte 20 bin nüfusu bulunan Güzelsu’nun ilçe olması için çabalıyoruz. İnşallah Güzelsu ilçe olur ve buradaki insanlar ilçe olmanın güzelliklerinden faydalanır.

Hoşap Kalesi’nin daha önce bir türlü restore edilmemesi ve turizme açılmaması Güzelsu’yu olumsuz etkiledi. Çünkü kalenin belli bölümlerinin çökme tehlikesi söz konusuydu ve turistler ziyaret edemiyordu.

Şimdi acil olan bölümler restore edildi. Restorasyon çalışmaları henüz tamamlanmadan heybetli görüntüsü ortaya çıktı. Çalışmalar bittikten sonra özellikle dış görüntüsü çok daha cazibeli olacaktır. Geçmiş yıllarda da çok sayıda yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Hoşap Kalesi’ni, bundan böyle daha çok turistin ziyaret etmesini bekliyoruz” dedi.

06.06.2010 İnternet Haber