İstanbul’da Tarihi Eser Operasyonu

734

Anadolu’dan topladıkları tarihi eserleri İstanbul üzerinden Avrupa’ya götürerek internet siteleri ile müzayede evlerine satan 32 kişi gözaltına alındı.

Anadolu’dan topladıkları tarihi eserleri İstanbul üzerinden Avrupa’ya götürerek internet siteleri ile müzayede evlerine satan 32 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin evlerinde ve işyerlerinde yapılan aramalarda 1185 adet tarihi eser ele geçirildi.

Edinilen bilgiye göre İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Anadolu’dan toplanan tarihi eserlerin Gaziantep’te bulunan özel müze sahibi iş adamı K.İ tarafından satın alındığını tespit etti. K.İ’nin satın aldığı tarihi eserleri İstanbul’da bulunan A.T’ye gönderdiği belirlendi. A.T tarafından Başakşehir’de toplanan tarihi eserler, Bulgaristan’dan gelen Dimitrevic Vornikov’a teslim ediliyordu. Ailesiyle birlikte Türkiye’ye gelen Vornikov, otomobilinde yaptırdığı zulalarla tarihi eserleri Bulgaristan’a götürüyordu. Buradan da tarihi eserler uçaklarla Almanya’ya gönderiliyordu.

Şüphelilerin sattıkları tarihi eserler E-bay isimli online satış sitesi ile merkezi Almanya’da bulunan Numismatik Lanz München internet sitesi ve Gorny Müzayede evinde açık artırmaya çıkıyordu. Polisin yaptığı tespitlerin ardından merkezi İstanbul olmak üzere Muğla, Gaziantep,Edirne,Manisa, Kocaeli ve Aydın’da eş zamanlı baskınlar düzenlendi. İstanbul’da aralarında şebeke lideri olduğu iddia edilen A.T, F.A, Gaziantep’te bulunan işadamı K.İ, Bulgar kurye Vornikov ile Edirne’de görev yapan bir başçavuşun da aralarında bulunduğu 32 kişi gözaltına alındı.

Şüphelilerin ev ve işyerlerinde yapılan aramalarında 779 sikke, 216 cam ve toprak eser, 17 dini motif, 5 adet heykel, 2 adet Kuran-ı Kerim’in de aralarında bulunduğu toplam 1185 tarihi eser ele geçirildi. Emniyette sorguları tamamlanan şüpheliler Sultanahmet’teki İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi.

09.06.2010 Samanyolu Haber