Aslantepe Kazıları Ağustos Ayında Başlıyor

727

Dünyanın ilk sarayının bulunduğu ileri sürülen Malatya’daki Aslantepe Ören yerinde, Tunç Çağı ve Hitit dönemine ilişkin çalışan İtalyan kazı ekibinin, bu yılki kazıları 1 Ağustos’ta başlayacak.

Malatya Kültür ve Turizm İl Müdürü Bahaettin Kabahasanoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, İtalyan La Spienza Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Aslantepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Marcella Frangipane tarafından yürütülecek olan çalışmanın ne zaman sona ereceği konusunda kesin bir bilginin olmadığını söyledi.

Kazı çalışmalarının yanı sıra, Aslantepe açık hava müzesinin iç düzenlemesini de yapacaklarını ifade eden Kabahasanoğlu, şu bilgiyi verdi:

‘Kalkolitik dönemden kalan dünyanın en eski sarayının bulunduğu Aslantepe Ören yerinin açık hava müzesinin projesi Prof. Dr. Marcella Frangipane tarafından gerçekleştirilecek. Marcella Frangipane’den aldığımız bilgilere göre Irak’ta bulunan açık hava müzesinden sonra dünyanın üstü örtülü ikinci açık hava müzesi Aslantepe açık hava müzesi olacak. Kazıların başlamasıyla müzemizin çevresi ve iç düzenlemesine de başlayacağız. Aslantepe açık hava müzemiz ve devam eden kazılarımızın ekim gibi bitmesini umut ediyoruz. Müzemiz açılmış olsa bile kazı çalışmalarına devam edeceğiz. ??

Kazıların Hitit dönemine ait olan yaşantı merkezli bir yerde devam edeceğine dikkati çeken Kabahasanoğlu, kazıların devam ettiği yerdeki bulguların kamuoyuyla paylaşılarak, açık hava müzesinde korunacağını ifade etti.

Kabahasanoğlu, şunları anlattı:

‘Açık hava müzemizin bitmiş olması, bu kentteki turizm trafiğini hızlandıracak. Çünkü dünyanın en eski kent devletinin bulunduğu Aslantepe müzesinin açılmasıyla yerli ve yabancı turistin ilgisi daha da artacak. Şehrimizde turizm gelişmesi kesinlikle Aslantepe müzesinin çalışmasının hükmüne bağlı. Çalışmaların gerçekleşmesiyle turizm gelirinde de büyük bir artış yaşanacak.’

Öte yandan Kabahasanoğlu, 2011 yılında Aslantepe kazı çalışmalarının 50. yılına gireceğini belirterek, Türkiye’nin farklı illerinde gerçekleştirilen 50. Yıl Kazı Sempozyum’unun Marcella Frangipane’ninde isteğiyle gelecek yıl Malatya’da yapılmasını arzuladıklarını söyledi.

10.06.2010 haberler.com