Parion’da Stadyum Heyecanı

891

Çanakkale’nin Biga İlçesi’ne bağlı Kemer Köyü sınırları içinde, İÇDAŞ Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım A.Ş.’nin sponsorluğunda kazı çalışmalarının yapıldığı Parion antik kentinde, bu dönem 5 bin kişi kapasiteli Roma Dönemi’ne ait stadyumu gün yüzüne çıkarmak için kazı yapılacak.

Antik kent kazı çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulunan kazı heyeti başkanı, Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Cevat Başaran, geçen yılki kazılarda, aralarında meşe yapraklı altın taç, Eros figürlü altın küpe, altın pulun da bulunduğu 146 envanterlik tarihi esere ulaştıklarını belirtti. Prof.Dr. Başaran, Parion antik kentinde yeni dönem çalışmalarına 21 Haziran’da stadyum kazısı ile başlanacağını açıkladı. Bugüne kadar nekropol, tiyatro, Roma villası, yamaç yapısı ve sondajlar olmak üzere Parion antik kentinin 5 ayrı bölgesinde kazı çalışması yapıldığını hatırlatan Prof.Dr. Başaran, şöyle dedi:

“Yaklaşık 5 bin kişilik olabileceğini beklediğimiz stadyumda o dönemde araba yarışları ve spor etkinliklerinin düzenlendiğini tahmin ediyoruz. Stadyum kazısını tamamladıktan sonra İÇDAŞ’ın desteğiyle Parion’u dünyaya tanıtarak turizme kazandırmayı hedefliyoruz. İleride ise burada bir müze açarak gün yüzüne çıkardığımız tarihi eserleri sergilemeyi planlıyoruz.” Parion Antik kentinde, 21 Haziran’da başlayacak önümüzdeki dönem kazı çalışmaları, Dokuz Eylül Üniversitesi Mimar Sinan Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nden 70 kişilik ekiple 30 Temmuz tarihine kadar devam edecek.

13.06.2010 Milliyet