Bizans’a Ait Haçlı Taşlar 1953 Yılında Yapılan Köy Çeşmesinin Üzerinde Bulundu

1357

Bartın’ın Amasra ilçesinin Akkonak Köyü’nde Bizans dönemi yapıtlarından kalma taşlara bahçe duvarlarından çeşmelere kadar birçok yerde rastlanıyor. 1953 yılında yapılan köy çeşmesindeki gamalı haç, burma şekli bulunan taş ve Osmanlıca yazıtlar köye gelen bir vatandaş tarafından farkedildi. Amasra Müze müdürlüğü yetkilileri söz konusu çeşme ve köydeki diğer tarihi eserleri tespit edip tescillediklerini söyledi.

Akkonak Köyü meydanında bulunan çeşmeyi Bizans dönemine ait olduğu belirtilen üzerinde gamalı haç bulunan taş ile üzerinde Osmanlıca yazan bir yazıt bulunan taş süslüyor. Taşların çeşmeyi tamamlamak için üzerindeki şekiller farkedilmeden konulduğu belirtiliyor. 1953 yılında yapılan köy çeşmesinin yıllarca köylünün su ihtiyacını karşıladı. Bugün atıl durumdaki çeşmenin üzerindeki tarihi eserleri köye gelen bir vatandaş fark etti. Bunun üzerine çeşmede bulunan tarihi eserler tescillendi.

Köy halkının verdiği bilgilere göre, köyde çok sayıda buna benzer taş olduğunu, büyüklerin bu çeşmeyi yaparken boş kalan yerlerin düz olması için bu taşları kullandığını anlattı. Köylülerin söz konusu eserlerden habersin

olduğunu anlatan vatandaşlar, “Bu çeşme 57 yıl önce yapılmış. Ayrıca başka köylerde böyle üzerlerinde çeşitli figürler bulunan taşlar evlerin bahçe duvarlarına koyanlar var. Bu bölgede böyle dağlarda üzerlerinde figürler bulunan taşlar ve sütunlar bulunuyor.” diyerek tarihi eserlere sahip çıkılmadığını ortaya koyuyorlar.

Öte yandan Amasra Müze müdürlüğü yetkilileri ise, taşlardan birinin Bizans dönemine ait olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi: “Bu çeşme yapılırken bu tarihi eserler maalesef buraya konulmuş. Bu eserler ise Bizans dönemine ait üzerinde gamalı haç ile burma şekli bulunan ile 2 satır Osmanlıca yazı bulunan taşlar derviş yani yer değiştirme yapılarak konulmuş. Ayrıca çeşmenin yanına 2 adet muhtemelen yine Bizans dönemine ait olan sütun konulmuş bu sütunları altına beton dökülmüş. Bizler bunları tespit ettik,koruma altına alarak tescillendirdik. Bölge arkeolojik alan bakımından çok zengin.Bunları en kısa zamanda müzemize kazandıracağız.”

11.06.2010 Star Gündem