Divriği Ulu Cami’deki Kazı Çalışmaları Sona Erdi

733

Sivas’ın Divriği ilçesinde bulunan ve Unesco’nun korunması gereken Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Mengücek eseri Ulu Camii ve Darüşşifası’nda yapılan kazı çalışması sona erdi.

Kazı başkanlığını yürüten Yüksek Sanat Tarihçisi ve Sivas Müze Müdürü Yusuf Altın, “1 ay önce 44 işçi ve 10 uzman olmak üzere 54 kişiyle kazı çalışmalarına başladığımız kazı planlanan süre içerisinde bitirildi.” dedi. Çalışmalar sonunda kazı süresince yapılan incelemeler ve sonuçlar hakkında bilgi veren Yusuf Altın, “Kazı çalışmasına başlamadan önce toprak altında değerli eserler veya materyaller olası ihtimaline karşı elektroradar yardımı ile toprak altı incelemeleri ve çalışmaları yapıldıktan sonra kazı çalışmasına başlanmış olup bilimsel kazı yöntemleri ile yaklaşık 2000 metreküp toprak alınmıştır.” diye bilgi verdi. Bu kadar çok toprağı zaman içerisinde sel sularının getirdiğini aktaran Altın, toprağın cami duvarına baskı yapabileceğini belirtti.

Kazı süresinde bazı materyaller ve kalıntıların bulunduğunu bildiren Altın, kazıda sikke (1692), lüle taşı, küp parçaları, yemek takımı parçaları ve 2 farklı ekmek tandırı sistemi, ocak, camiye gelen künklü su dağıtım sistemi kalıntılarına rastlandığını anlattı. Kazıda ana kayaya ulaşıldığını aktaran Altın, bundan sonra da Ulu Cami çevre düzenlenmesi rolöve, restorasyon, restitüsyon, statik çalışmalarının devam edeceğini kaydetti.

14.06.2010 Zaman