8 Asırlık Kılıçarslan Köşkü İçin Arkeolojik Kazı Başladı

1401

Konya’da Selçuklu döneminde kalma 8 asırlık Kılıçarslan Köşkü’nün restorasyonu için arkeolojik kazı çalışması başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, köşkün yeniden turizme kazandırılacağını açıkladı.

Selçuklu’dan bugüne kadar intikal eden Konya’daki iki önemli eserden biri olan Alaaddin Tepesi üzerindeki tarihi Kılıçarslan Köşkü’nün restorasyonu kapsamında tarihi kalıntı ve çevresinin arkeolojik kazısına başlandı. Kalıntılarını korumak için yapılan beton şemsiye ile adeta Konya’nın simgelerinden biri haline gelen köşkün turizme kazandırılması planlanıyor.

Konya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü arasında yapılan işbirliği protokolünün ardından çalışmalar start aldı. Protokol çerçevesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tarihi kalıntıların restore edilmesi için 1 milyon TL destek vereceği ifade edildi. Bir yıllık aradan sonra projenin ilk adımı olarak köşk kalıntısı ve çevresinin incelenmesi için etrafı kontraplak ile kapatılmaya başlandı. Ardından antik saha arkeolojisine benzer bir tarzda arkeolojik kazı yapılacak ve köşkün aslına sadık rölöve ve restorasyon projeleri hazırlanacak. Çalışmaların tamamlanması sonrası Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun onayıyla birlikte köşk kalıntısı üzerindeki beton şemsiye kaldırılacak. Sonrasında ise Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı proje uygulamaya koyulacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mevlana bölgesi, Alaaddin Tepesi, Kültür Park ve Kent Meydanı düzenleme çalışmalarının Konya tarihi açısından büyük önem arz ettiğini söyledi. Başkan Akyürek, “Tüm Türkiye’de ses getirmekte olan bu çalışmaları adım adım gerçekleştiriyoruz. Mevlana Kültür Merkezi ile İstasyon arasındaki düzenlemeler etap etap hayata geçecek. Belediyemizin kontrolünde Kültür ve Turizm Bakanlığı ile işbirliği içinde yürüteceğimiz çalışmalarda; Tarihi Kılıçarslan Köşkü’ne bakanlık 1 milyon TL’lik destek verecek. Her ortaklık daha güzel sonuçların doğmasına vesile oluyor.” ifadelerini kullandı.

17.06.2010 Star Gündem