Antik Kentin ‘Mayın Esareti’ Bitiyor

711

Gaziantep’teki Karkamış Antik Kenti’nin bulunduğu alanı mayınlardan temizleme çalışmaları hızla devam ediyor.

Gaziantep turizmine yeni bir soluk kazandırması beklenen Karkamış Antik Kenti’nde, İl Özel İdaresinin açtığı ihaleyi kazanarak 29 Martta mayın temizleme çalışmalarına başlayan Nokta Yatırım ve İnşaat Firması ekipleri, toprak altından çıkardıkları mayınları, güvenlik önlemleri altında imha çalışmasının yapılacağı alana taşıdı.

Koruyucu giysili personelin taşıdığı 127 anti tank mayını, 1 patlamamış havan mermisi ve 4 fünye 10’arlı gruplar halinde fünyeyle patlatıldı. Mayınların imhası sırasında çevrede güvenlik önlemleri alan jandarma, bölgeye kimseyi yaklaştırmadı. Mayınların patlatılması sırasında alanda bir ambulans ve sağlık ekibi de hazır bekletildi.

Nokta Yatırım ve İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Murat Keklik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, antik kenti mayınlardan kurtarmak için başlattıkları çalışmayı büyük bir hızla sürdürdüklerini bildirdi. Karkamış Antik Kenti’nin bulunduğu sahada çeşitli tipte bin 830 mayın bulunduğunu tahmin ettiklerini kaydeden Keklik, mayınların başka bir alana götürüldüğünü ve orada imha edildiğini belirtti. ‘Uluslararası standartlara göre, mayınlar bulunduğu yerde imha edilir ama çalıştığımız alan tarihi bir alan olduğu için biz mayınları bulundukları yerde değil bir başka yerde imha ediyoruz’ bilgisini veren Keklik, ellerindeki verilere göre Karkamış Antik Kenti’ndeki mayınların 1957 yılından itibaren döşendiğini bildirdi.

Ekiplerinin çok hassas bir çalışma gerçekleştirdiğini ifade eden Keklik, çalışmada kullanılacak ekipman ve teçhizatı Azerbaycan’dan temin ettiklerini anlattı.

Keklik, bulunduğu yerden kaldırılması tehlikeli olan mayınları, güvenlik önlemleri alıp orada muhafaza ettiklerini, bulundukları yerde imha için izin başvurusunda bulunacaklarını ifade etti.

Mayın temizleme çalışmalarına başladıkları 29 Marttan bu yana iki parti mayın imha çalışması gerçekleştirdiklerini dile getiren Keklik, ‘İlk partide 21 anti tank mayını imha ettik. Bugün ise 127 anti tank mayını, 1 patlamamış havan mermisi ve 4 fünye imha ediyoruz’ dedi.

Murat Keklik, Karkamış Antik Kenti alanındaki mayınların bulunması için önümüzdeki günlerde ‘mayın köpeklerini’ devreye sokacaklarını belirtti.

Keklik, ‘Mayın temizleme çalışmalarında önümüzdeki günlerde Bosna Hersek’ten getireceğimiz köpekleri kullanacağız. 4 mayın köpeği getireceğiz. Çalışmalarımızda bundan sonra insan faktörünü biraz daha geri plana çekeceğiz’ diye konuştu.

– KARKAMIŞ ANTİK KENTİ-

Muhammen bedeli 2 milyon 754 bin TL olan ihaleyi 1 milyon 111 bin 111 TL ile en düşük teklif veren Nokta Yatırım’ın kazandığı 21 Ekim 2009 tarihinde açıklanmış ve kesinleşen ihale kararı tüm firmalara yazılı olarak bildirilmişti.

Mayınların elle temizlenmesi açısından Türkiye’de bir ilk olan işin 300 günde tamamlanması öngörülüyor. Sit alanı olan Karkamış Antik Kenti’nde mayınların temizlenmesinden sonra binlerce yıllık tarih, arkeolojik kazılarla gün ışığına çıkarılarak turizme kazandırılacak. Kazıları yapmak için şimdiden Japonya, İtalya ve ABD’deki üniversitelerden talep geldiği bildirildi.

Karkamış Antik Kenti, Gaziantep’in Karkamış ilçesi yakınında, Fırat Nehri’nin batı kıyısında, Türkiye-Suriye sınır hattında bulunuyor. Karkamış krallarından söz edilen ilk belgelerin MÖ 1700’lü yıllara ait olduğu sanılıyor. Karkamış’tan 1940’larda çıkarılan büyük taş bloklar üzerine yapılmış resmi ve dini konulu kabartmalar, Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergileniyor.

18.06.2010 haberler.com