Kazı İçin Para Bekleniyor

756

”Karadeniz’in Efesi” olarak görülen Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesindeki Tieion Antik Kenti’ndeki kazılar için ödenek aktarılırsa, 15 Temmuz’da çalışmalara başlanacak.

Zonguldak Özel İdare Müdürlüğü ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle sürdürülen kazılarda, yıl sonuna kadar antik tiyatronun tam olarak ortaya çıkarılması hedefleniyor.

Karabük Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi ve kazı ekibi başkanı Prof. Dr. Sümer Atasoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, henüz ödenek aktarılmadığı için antik kentte planladıkları gibi 1 Temmuzda çalışmalara başlayamayacaklarını söyledi.

Bakanlar Kurulundan kazı için her yıl yeni izin alındığını, kaynakla birlikte bunu da beklediklerini anlatan Atasoy, şöyle dedi:

”Türkiye’deki diğer kazılara da henüz başlanmadı. Ekipler izin ve ödeneklerini bekliyorlar. Diğer bölgelere yurt dışından gelecek birçok uzman da belirsizlikten şikayetçi. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü yetkilileri 15 Temmuza kadar paraların aktarılacağını söylüyorlar. Ekibimiz hazır, bekliyoruz. Bu yıl 250 bin lira kazılar, 125 bin lira da antik tiyatrodaki çalışmalar için ödenek bekliyoruz.”

-ANTİK TİYATRO-

Atasoy, Roma dönemine ait Karadeniz’in tek korunmuş antik tiyatrosunun bu kazı sezonunda ortaya çıkarılarak turizme kazandırılmasını planladıklarını belirterek, şunları kaydetti:

‘Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, kenti ziyaretinde antik kentin turizme bir an önce kazandırılmasını istemişti. Antik tiyatronun oturma sıralarını ve sahnesini ortaya çıkaracağız. Kaç adet oturma sırası kalmış, kaçı eksik, bunlar ortaya çıktıktan sonra restorasyon projesi hazırlanacak. Bir kısmının üzerinden ana yol geçen MS 2. yüzyıla ait 2 bin 500 kişilik tiyatroda kazı çalışmalarını tamamlamak istiyoruz. Şu anda tiyatronun üst kısmındaki oturma sıralarının üzerinden ana yol geçiyor. İleride bugünkü yol kaldırılırsa tiyatronun üst kısmı da ortaya çıkarılacaktır.”

Daha önceki kazılarda kale içerisinde Roma dönemine ait tapınak ve Bizans kilisesinin bir bölümünün ortaya çıkarıldığını ifade eden Atasoy, ”Kilise ve tapınağın ölçümleri yapılacak ve çizimleri hazırlanacak. Ayrıca, Filyos Vadisi bölgesinde sondaj yaparak tarihi kalıntıları araştırmak istiyoruz. 30 kişilik öğrenci ekibimiz hazır, çalışmalar için kaynağımızı bekliyoruz” dedi.

-TİEİON ANTİK KENTİ-

Zonguldak’ın kuzeydoğusunda sahil kenti Filyos’taki Tieion Antik Kenti, Tios adlı rahibin öderliğindeki Miletos kolonisince kurulmuş. Tarih boyunca Herakleia Pontika (Ereğli) ve Amastris’in (Amasra) gölgesinde kalan kent, çeşitli krallıklara bağlı varlığını sürdürmüş.

Romalılar tarafından yıkılıp yağma edilen kent, daha sonra yeniden inşa edilerek Roma eyaletlerine bağlı ticaret ve balıkçı bölgesi olarak varlığına devam etmiş. Bölge, sonraki dönemlerde balıkçı kasabasına dönüşmüş.

19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren yabancı araştırmacılar ve seyyahlar tarafından araştırmalar yapılan antik kentte, 2006’da başlatılan kazı çalışmalarının Karadeniz ve Küçük Asya tarihi ve arkeolojisine ışık tutması planlanıyor.

23.06.2010 Gerçek Gündem