Su Altı Kazılarının Turizme Açılması için İzka’dan Destek

953

Çeşmealtı Güzelleştirme Kalkındırma Derneğinin, Urla Limantepe bölgesindeki su altı kazı çalışmalarının turizme açılması için hazırladığı projeye destek geldi. İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), projeye 464 bin Lira katkı sağlayacak.

Çeşmealtı Güzelleştirme Kalkındırma ve Koruma Derneği Başkanı Erden Can, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hayat Erkanal’ın başkanlığında yürütülen Urla Limantepe Sualtı Arkeolojik Kazı çalışmalarını, İZKA’nın Turizm ve Çevre Mali Destek Programından yararlanarak turizme açmak için hazırladıkları projenin yapılan değerlendirmeler sonucunda kabul edildiğini söyledi.

Can, ‘Su Altında Tarih Yolculuğu’ projesine İZKA’nın 464 bin Lira hibe desteği vereceğini kaydetti.

Proje kapsamında, dernek bünyesinde dalış donanım, ekipman ve malzemeleri temin edileceğini, ayrıca bölgenin uluslararası anlamda dalış turizmi için tanıtımının yapılacağını anlatan Can, bölgeye gelecek turistlere kazı bölgesinde dalış olanağı sağlanacağını belirtti. Can, dalış yapamayanların kalıntıları yerinde görmelerini sağlamak için de akvaryum tekne ile su altı gezileri düzenleneceğini bildirdi.

Urla Limantepe Sualtı Arkeolojik Kazı Heyeti Başkanı Profesör Hayat Erkanal da Urla’da İskele ve Çeşmealtı bölgesinin, hem kara hem de deniz bölümlerinin arkeolojik sit alanı olması nedeniyle serbest dalışa kapalı olduğunu hatırlattı.

Erkenal, proye kapsamında, kazı ekibi rehberliğinde bölgede dalışlar yapılabileceğini belirtti.

Projenin, Urla’nın su altı tarihsel zenginliğinin sergilenmesi açısından önemli olduğunu ifade eden Prof. Erkanal, ‘Bizim dalış ekiplerimizin kontrol, gözetim ve rehberliğinde su altına dalış ve su altı tarihsel zenginliklerinin sergilenmesi konusunda projeye destekçi olacağız. Böylece Urla’ya gelen ziyaretçiler dünyanın en eski limanı olan Limantepe su altı kazı bölgesine dalışlar yapabilecek’ dedi.

29.06.2010 haberler.com