Van’da Arkeolojik Kazı Çalışmaları

1442

Van Kültür ve Turizm İl Müdür Vekili Salih Tatlı, bu yıl Ayanis ve Hoşap kaleleri ile Hüsrev Paşa külliyesi ve Van Höyüğü’nde bilimsel arkeolojik çalışma yapılacağını söyledi.

Bu yıl yapılacak olan kazı çalışmaları hakkında İHA muhabirine bilgi veren Kültür ve Turizm İl MüdürVekili Salih Tatlı, Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Altan Çilingiroğlu’nun yaklaşık 20 yıldır Ayanis kalesinde sürdürdüğü arkeolojik kazı çalışmasına bu yıl da devam edeceğini söyledi. Yapılacak olan kazı çalışmalarının büyük bir bölümünün temmuz ayında başlayacağını kaydeden Tatlı, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Top başkanlığında Hoşap kalesinde 4 yıldır sürdürülen kazı çalışmalarının bu yıl da devam edeceğini kaydetti. Tatlı, 3 yıldır yapılan kazı ve bu yıl başlatılan onarım çalışmalarından dolayı kapalı olan Hoşap kalesinin en kısa sürede ziyaretçilere açmayı planladıklarını anlattı.

İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eskiçağ Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Erkan Konyar, başkanlığında Van Höyüğü’nde kazı çalışması yapılacağını belirten tatlı, ayrıca Van Müze Müdürlüğü başkanlığında ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Şahabettin Öztürk’ün bilimsel öncülüğünden Hüsrev Paşa külliyesinde de kazı çalışması yapılacağını ifade etti.

28.06.2010 Memleket Haber