Parion Kazıları Başladı

1021

Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Kemer köyü sınırları içinde yer alan Parion Antik Kenti’nde, 6. sezon kazı çalışmaları başladı.

Parion Kazı Başkanı ve Atatürk Üniversitesi (AÜ) Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Cevat Başaran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her kazı sezonunun ardından antik kent dokusunun biraz daha gün yüzüne çıktığı antik kentin arkeolojik kazılarının bu yılki çalışmalarının, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Atatürk Üniversitesi adına yürütüldüğünü söyledi.

Çalışmaların, kendisinin başkanlığında 4 akademisyen, 9 arkeolog, 2 antropolog, 1 mimar, 2 restoratör-konservatör, 2 arkeojeofizikci, 1 seramik uzmanı ile Atatürk, Çanakkale Onsekiz Mart, İstanbul, Mimar Sinan, Kocaeli ve Dokuz Eylül üniversitelerinin arkeoloji bölümlerinde öğrenim gören 50 öğrenciden oluşan bir ekip tarafından yaklaşık 1,5 ay sürdürülmesinin planlandığını belirten Başaran, ”Geçen yılki kazı çalışmalarında özellikle nekropol ve tiyatro bölgesinde önemli buluntular ele geçti. Günümüze kadar gelen kalıntıları 2800 ile 3000 yıl geri giden Parion, antik çağda, üzüm bağları, şarapları ve ön yüzünde medusa ve boğa başı bulunan sikkeleriyle ün salmış bir balıkçı kenti olarak bilinmektedir” dedi.

Başaran, özellikle Roma dönemindeki kolonizasyon sonrası önem kazanan kentin, çeşitli sosyal yapılarla donatıldığını ve bu yapılardan çoğunun bugüne kadar geldiğini ifade ederek, şu bilgileri verdi:

”Bu yılki çalışmalar, antik kentin nekropolis, antik tiyatro, Roma villası, yamaç yapısı ve sondajlar başta olmak üzere beş ayrı bölgede yoğunlaşacak. Çalışmalarımızı İÇDAŞ’ın sponsorluğunda gerçekleştiriyoruz. Bu yılki çalışmalarda kentin kimliğini ortaya koyacak kesin verileri biraz daha ortaya çıkarmayı umuyoruz. Bugün antik kentin üzerinde Kemer köyü oturuyor. Anadolu bir kültür yuvası. Onların en güzel örneklerinden birini de Parion oluşturuyor.”

30.06.2010 Gerçek Gündem