43 Yıl Süren Arkeolojik Kazı Çalışması

1115

ABD’deki Pensilvanya Üniversitesi’nden arkeolog Prof. Kenneth Sams, tam 43 yıldır her Mayıs ayında farklı öğrenci gruplarıyla Polatlı’da kazı çalışmaları yapıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı görevlilerinin de katılımıyla Eylül ayının sonuna kadar süren kazı çalışmaları, Gordion Antik Kenti’nde yapılıyor.

Anadolu’da yaşayan medeniyetlerin gün yüzüne çıkarılması amacıyla yurdun dört bir köşesinde devam eden arkeolojik kazıların en önemlilerinden biri de Polatlı’ya yapılıyor. 1954 yılında Amerikalılar tarafından başlatılan kazılar, zaman zaman ara verilmesine rağmen devam etti.

Prof. Dr. Sams, 1967 yılında Polatlı’ya geldiğinde Yassıhöyük’te elektriğin bulunmadığını belirtirken, 43 yıllık süreçte Türkiye’nin, Polatlı’nın ve Yassıhöyük’ün çok geliştiğini belirtti. 1988 yılında Gordion Kazı Heyeti Başkanı olan Prof. Dr. Kenneth Sams, Frigya halkının Güneydoğu Avrupa’dan Anadolu’ya geldiğini söyledi.

Büyük İskender’in M.Ö. 333 yılında geldiğinde Frig kalesinin var olduğunu belirten Prof. Dr. Sams, “Burası Büyük İskender için önemli bir noktaydı. Gordion’dan güneye sefer yaptı, en son da Pers Kralı 3. Darius ile karşılaştı” dedi.

Antik Gordion Kenti’nde Prof. Kenneth Sams başkanlığında devam eden kazı çalışmaları, kalabalık bir arkeolojik ekip tarafından yürütülüyor. Aynı zamanda ziyaretçilere de açık olan antik kent, görenleri şaşırtacak yeni bulgularla heyecan oluşturduğu belirtiliyor.

01.07.2010 Hürriyet