Sinop’ta Yeraltı Radarlarıyla Karanlık Dönem Aydınlatılacak

892

Yaklaşık 15 yıldır ‘Sinop Bölgesel Arkeoloji Projesi’ni yürüten Kaliforniya Devlet Üniversitesi’nden Prof. Dr. Owen Doonan, eski çağlarda Karadeniz’in ticaret merkezi olan Sinop’ta, yeni bir araştırmaya imza atıyor. Sinop’un bölgesel ekonomik geçmişini araştırmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinden 25 kişilik bir ekiple, 5 haftalık bir çalışma yürütmek üzere Sinop’a gelen Prof. Dr. Owen Doonan, yeraltı radarıyla yapılacak jeofizik çalışmayla, bilim dünyasınca karanlık zaman dilimi olarak bilinen milattan önce 800 yıllarına ait dönemi aydınlatacak.

Beraberindeki bakanlık gözlemcisiyle birlikte İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun’u makamında ziyaret eden Prof. Dr. Owen Doonan, yapacakları çalışma hakkında teknik bilgi verdi. Uzun süredir Sinop’un ekonomik tarihi, antik çağlardan günümüze ticaret ve ekonomi bağlantılarını araştırdıklarını kaydeden Prof. Dr. Doonan, çalışmaya Moskova ve Polonya başta olmak üzere daha bir çok ülkeden katılım olacağını belirtti. Bu yıl ki çalışma kapsamında Sinop’ta bitkisel ve çevresel tarihi inceleyeceklerini anlatan Owen Doonan, “Bu çalışma kapsamında Sarıkum gölünde çalışacağız. 12 metrede sondaj yapacağız. Biz bu çalışmamızda sadece toprak topluyoruz. Polen ve mikro hayvanların fosillerini inceleyeceğiz. Yani başka bir değişle, bu bölgenin bitkisel ve çevresel bakımdan 5 bin yıllık sürecini ve gelişimini izleyeceğiz. Örneğin Romalılar bu bölgede ciddi manada tarım ve ziraatla uğraşmış. Bu çalışma Sinop bölgesinin bitkisel ve çevresel geçmişini gözler önüne çıkartacak” dedi.

İkinci olarak eski otogar ve yanındaki Sinop Kalesi mevkisinde jeofizik araştırma yapacaklarını dile getiren Prof. Dr. Owen Doonan, “Burada da jeofizik araştırma yapacağız. Çalışmamızda yeraltı radarı kullanacağız. Böylelikle nerede duvar yada boşluk var görebileceğiz. Bu süreçte ilginç buluntulara rastlayabiliriz. Çalışmamız 15-20 metreyi bulabilir. Burada milattan önce 800 yıllarına ait bir çok buluntu var. O dönem bizim için karanlık. Bu çalışmaların o dönemi aydınlatmasını umuyoruz” diye konuştu.

01.07.2010 Beyaz Gazete