Cami Höyük’te Kurtarma Kazıları

949

Avanos ilçesindeki Camili Höyük’de kurtarma kazılarının bu yıl ki bölümü başladı.

Kayseri ve Nevşehir il sınırına yakın Bayram Hacılı mevkiinde yapılacak olan baraj nedeniyle, sular altında kalacak Avanos ilçesindeki Camili Höyük’de kurtarma kazılarının bu yıl ki bölümü başladı.

Nevşehir Müzesi Müdürü Arkeolog Murat Gülyaz’ın başkanlığında 20 kişilik bir ekip tarafından, Kayseri sınırları içerisinde bulunan Bayramhacılı mevkiinde yaptırılacak baraj nedeniyle sular altında kalacak Nevşehir’in Avanos ilçesinin Göynük beldesi yakınlarındaki Camili Höyükte gerçekleştirilen kurtarma kazılarında Eski Tunç döneminden Roma dönemine ait çeşitli izlerin yer aldığı ortaya çıkmıştı.

Geçen yıl başlatılan kurtarma kazıları ile Camili Höyük’de Eski Tunç Çağı, Demir Çağ, Pers, Helenistik ve Roma dönemine kadar uzanan tarihi çizgide önemli bir yerleşim merkezi olduğu belirginlik kazandı.

Yaklaşık 1 hafta önce başlatılan bu yılki kurtarma kazılarının Eylül ayında tamamlanması planlanıyor. Kazıda ortaya çıkan Pers dönemine ait Mask ise büyük ilgi görüyor.

Kazılarda ortaya çıkan çeşitli tarihi değerdeki çanak ve çömlek ürünleri ve çeşitli kullanım gereçleri Nevşehir Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi’nde sergineleniyor.

Bu arada Nevşehir’in Gülşehir ilçesine bağlı Ovaören beldesinde 3 yıldan beri Ankara Üniversitesi tarafından sürdürülen kazı çalışmalarının da Temmuz ayı içerisinde başlayacağı belirtildi.

02.07.2010 İnternet Haber