Side Anıtsal Çeşme’de Bahar Dönemi Restoran Çalışmaları Sona Erdi

945

Antalya’nın Manavgat ilçesi Side Antik Kent’te Anıtsal Çeşme’de (NYMPHAEUM) bahar dönemi restorasyon çalışmaları sona erdi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü tarafından 6 Nisan’da başlatılan restore çalışmalarına ilişkin bilgi veren Arkeolog Altan Algül, tarihi çeşmede alan yönetiminin Sayka İnşaat Mimarlık Mühendislik Müşavirlik Limited Şirketi tarafından Tarih Günışığına Çıkıyor (Hıstory Comes Back To Life) projesiyle uygulandığını söyledi. Altan Algül, Anadolu topraklarından ayakta kalan en görkemli Roma dönemi çeşmesinin ayağa kalması için çalışmaların 10 yıl daha sürebileceğini ifade etti. Algül, “Anıtsal Çeşme’de yılda 2 kez çalışma yapıyoruz. Bahar ve yaz döneminde. Side Antik Kent’te bulunan ve M.S. 2’nci yüzyıl ortalarında yapılan Anıtsal Çeşme Anadolu topraklarında bulunan tek en görkemli çeşmesi. İtalya Roma’da bulunan Anıtsal Çeşme’de M.S. 3’ncü yüz yılda inşa edilmiş ve model olarak Side örnek alınmıştır. NYMPHAEM’da geçen yıl 4 sütunu ayağa kaldırdık. Bu yıl ise 7 sütunu ayağa kaldırdık. Ayrıca kayıp sandığımız taşların çoğunu bulduk.” dedi.

Burdur’un Ağlasun ilçesi Sagalassos Antik Kent’te bulunan Yukarı Agora Antonin’ler Çeşmesi aslına uygun şeklinde onarılarak 2010’da su akıtılarak Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu(UNESCO) tarafından insanlık kültür mirasına alınlığına dikkat çeken Algül, Anıtsal Çeşme’nin ise dünyada başka bir örneğinin bulunmadığını kaydetti.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu da Side Antik Kent’te ilk kazı çalışmasının 1947 yılında Ordinaryüs Prof. Dr. Arif Müfid Mansel tarafından yapıldığını belirtti. Uzun yıllar Prof. Dr. Jale İnan’la birlikte Side kazılarına eşlik ettiğini aktaran Haluk Abbasoğlu, İtalya Roma’da bile bulunmayan Roma eserlerinin Side’de bulunduğunu dile getirdi. Abbasoğlu, Side kazılarının bu nedenle insanlık kültür mirası için çok önemli olduğunu söyledi.

01.07.2010 Star Gündem