Aizanoi Antik Kenti Kazıları Sürüyor

791

Almanya’nın Freiburg Üniversitesi Klasik Arkeoloji Bölümü ve Aizanoi Antik Kenti Kazı Grubu Başkanı Prof. Dr. Ralf von den Hoff, bu yıl 11 Ağustosta başlatmayı planladıkları kazılarda, Zeus Tapınağı çevresindeki erken Roma dönemine ait eserleri gün ışığına çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi.

Prof. Dr. Hoff,Kütahya’nın Çavdar ilçesindeki antik kentte geçen yıl 20 gün çalışabildiklerini, bu yıl kazıları 11 Ağustosta başlatıp, eylül ayı sonuna kadar sürdürmeyi planladıklarını, bunun için girişimlerde bulunduklarını söyledi.

Kazı için izin almaya çalıştıklarını belirten Prof. Dr. Hoff, şöyle konuştu:

”Kazıları bu yıl 11 Ağustosta başlatıp, eylül ayı sonuna kadar sürdürmeyi planlıyoruz. Kazı izninin verilmesinde gecikme yaşanmazsa çalışmayı başlatma tarihimizi 11 Ağustos olarak belirledik. Bu yıl Aizanoi’de çalışacak ekipte Almanya, Türkiye ve İtalya’dan mimarların yanı sıra bu ülkelerden 15 kişilik arkeolog, tarihçi ve öğrenciler bulunacak. Bu yıl kazının yanı sıra restorasyona da ağırlık vereceğiz. Bir yandan kazı işlerini yürütürken, diğer yandan restorasyonu ele alacağız. 11 Ağustosta başlatmayı planladığımız kazılarda, Zeus Tapınağı çevresindeki erken Roma dönemine ait eserleri gün ışığına çıkarmayı hedefliyoruz. Kazılarımız, 2007-2009 yılları arasında bulduğumuz su kanalının etrafındaki alanda yoğunlaşacak.”

M.Ö 1 ve 2’nci yüzyıllardaki Helenistik dönem yerleşmesini anlamaya yönelik çalışmaların bu yılki kazıların ana hedefini oluşturduğuna işaret eden Prof. Dr. Hoff, restorasyon çalışmalarını 2011 yılı sonuna kadar tamamlamayı düşündüklerini sözlerine ekledi.

-AİZANOİ ANTİK KENTİ-

Aizanoi’nin adı, ”Su Perisi Erato” ile efsanevi kral Arkas’ın birleşmesinden ortaya çıkan mitoloji kahramanı ”Azan”dan geliyor.

Aizanoi, Frigya’ya bağlı Aizanitislerin ana yerleşim merkezlerinden biri olarak gösterilirken, kent alanının M.Ö 3000’li yıllardan itibaren kullanıldığı tahmin ediliyor.

Helenistik dönemde Bergama Krallığı ile Bithinya arasında el değiştirdiği bilinen Aizanoi’nin M.Ö 133’de Roma egemenliğine girdiği tarihi kaynaklarda yer alırken, bir piskoposluk merkezi kentin, erken Bizans döneminde önemini yitirdiği belirtiliyor.

13. yüzyılda Çavdar Tatarlarının üssü olduğu, sonraları Çavdarhisar ismini aldığı kaydedilen kent, Avrupalı gezginlerce 1824 yılında keşfedildi.

”İkinci Efes” olarak adlandırılan Aizanoi’de Alman Arkeoloji Enstitüsünce 1970’ten itibaren her yıl yapılan kazılarda, dünyanın en iyi korunmuş Zeus Tapınağı, 20 bin kişi kapasiteli tiyatro ve ona bitişik 13 bin 500 kişilik stadyum, 2 hamam, dünyanın ilk borsa yapısı, sütunlu cadde, Kocaçay üzerinde 5 köprü, ”Meter Steunene” kutsal alanı, nekropoller, bir bent ve su yolları gün ışığına çıkarıldı.

Zeus Tapınağı’nın çevresinde, M.Ö 3000’li yıllara ait yerleşim tabakaları bulundu. Kazılardan elde edilen eserler, Kütahya Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

Prof. Dr. Ralf von den Hoff başkanlığındaki arkeologlar, her yıl yaz aylarında belirli dönemlerde kazı çalışmalarını sürdürüyor.

03.07.2010 Samanyolu Haber