2010 Yılı Kazıları Başladı

672

Burdur’un Ağlasun ilçesindeki Sagalassos Antik Kenti’nde 2010 yılı kazı çalışmaları başladı.

Belçika Katolik Leuven Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Görevlisi ve Sagalassos Kazı Projesi Başkanı Inge Uytterhoeven, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl kazı çalışmalarının “Et Pazarı” olarak bilinen Macellum, Aşağı Agora’nın yanında bulunan Roma Hamamı, Antoninler Çeşmesi’nin güneybatısında yer alan “Caligula’nın Kemeri” olarak adlandırılan kısım ve ilk Sagalassos yerleşimi olarak bilinen Düzentepe’de yapılacağını söyledi.

Antoninler Çeşmesi olarak bilinen bölgedeki yenileme çalışmalarının 28 Ağustosa kadar tamamlanmış olacağını kaydeden Uytterhoeven, bu yılki kazılarda 51 işçi ve 75 yerli ve yabancı teknik personelin görev aldığını belirtti.

Uytterhoeven, 75 kişilik teknik personele gelecek ay 15 kişinin daha katılacağını ve 90 kişiye ulaşacaklarını, bu ekibin özellikle yüzey araştırmacısı ve restorasyon uzmanı olarak görev alacağını kaydetti.

Sagalassos Antik Kenti’nde görev alan teknik personelin Belçika, Türkiye, İtalya, Slovenya, ABD, Bulgaristan ve Almanya’dan geldiğini ifade eden Uytterhoeven, kazı çalışmalarının bu yıl geçen yıllara oranla daha kısıtlı bir alanda gerçekleştirileceğini, ayrıca Antoninler Çeşmesi’nin restorasyonuna ağırlık verileceğini belirtti.

05.07.2010 Hürriyet