Bitlis Kalesi Restore Ediliyor

910

Kalenin surlarında taş düşmeleri yaşandığı için restorasyon çalışmalarına başlandı.

Bitlis Kültür ve Turizm İl Müdürü Hüsnü Işıkgör, kalenin surlarında taş düşmeleri yaşandığı için restorasyon çalışmalarına başladıklarını belirtti.

Surlarda çatlakların oluşması, çürümelerin yaşanması veTaşların parçalanması nedeniyle kalenin tehlike arz ettiğini ifade eden Hüsnü Işıkgör, şöyle konuştu:”Kalenin surlarında restorasyon çalışmalarına başladık. Bu yıl ilk öncetehlike arz eden yerleri restore edeceğiz. Kültür ve Turizm Bakanlığımız restorasyon çalışmalarını programa almıştı. Biz de surlarda restorasyon yapılması için projelerimizi hazırlayarak, Van Kültür Varlıklarını Koruma Kuruluna sunduk. Projemiz onaylandı. Restorasyonu en güzel şekilde yapacağız. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Restorasyon için gerekli ödenekler sağlandı.”

Restorasyon çalışmalarının sağlıklı yürütülmesi ve tehlikelerin yaşanmaması için kalenin altından geçen yolun trafiğe kapatıldığını söyleyen Işıkgör, çalışmaları en kısa sürede tamamlayarak, yolu ulaşıma açacaklarını dile

getirdi.

Bitlis Kalesi’nin üzerine kurulduğu kaya bloklarında da sağlamlaştırma çalışmalarının yapılacağını açıklayan Işıkgör, kaya sağlamlaştırma projesini tamamladıktan sonra Van Kültür Varlıklarını Koruma Kuruluna sunacaklarını kaydetti.

05.07.2010 Gerçek Gündem